hyperx

5 powodów, dla których musisz mieć nową klawiaturę i mysz do grania

Z akcesoriami dla graczy jest trochę tak jak z klimatyzacją w samochodzie. W starym aucie bez klimatyzacji da się objechać latem całą Europę i zobaczyć wiele pięknych miejsc, ale czyż nie lepiej podróżuje się z przyjemnym nawiewem na twarz, cichym silnikiem i nieobdrapanym, lśniącym lakierem, który przyciąga wzrok przechodniów?

W przypadku komputerów do gier sprawa jest prosta – bez topowych komponentów nie pojedziesz albo pojedziesz krztusząc cały silnik i psując sobie przyjemność z zabawy. Z klawiaturą i myszką nie jest to już takie oczywiste. Przecież pełnią one tylko rolę przekazywania naszych komend –  nie wpływają na rozdzielczość ekranu, liczbę klatek na sekundę czy jakość wyświetlanych tekstur.

Obdrapana myszka coraz gorzej ślizga się po podkładce, ale przecież wciąż działa, a klawiatura może i niekiedy nie załapie naszej intencji, ale po co od razu wymieniać? Nawet jeśli już zdecydujemy się już kupić nowy sprzęt, to często wychodzi z nas polski Janusz, który na wszystkie modele powyżej oferty ze sklepu z logotypem uśmiechniętego owada patrzy z politowaniem. Apelujemy, zduście go w sobie jeszcze w zarodku, a nie pożałujecie. Oto pięć powodów, dla których zakup nowej klawiatury i myszki ma sens.

Precyzja drogą do zwycięstwa

Bliźniacy Paweł i Gaweł w jednym stali domu. Każdy z nich był gorącym fanem CS:GO i każdy robił wszystko, by osiągnąć ekspercki poziom gry – zainwestowali w ergonomiczne fotele, panoramiczny monitor z wysoką częstotliwością odświeżania, komputer, który nie miał prawa się zająknąć, oglądali masę streamów, słuchali porad bardziej doświadczonych graczy i trenowali razem w tym samym czasie. Różniło ich tylko podejście do akcesoriów sterujących – Paweł korzystał z mechanicznej klawiatury i kablowej myszy optycznej, a Gaweł z klawiatury membranowej i bezprzewodowego, taniego gryzonia. Jak myślicie, który w efekcie okazał się lepszym graczem?

W grach, zwłaszcza tych wieloosobowych, w których stajemy przeciwko żywemu przeciwnikowi, a nie sztucznej inteligencji, o wygranej decyduje bardzo wiele parametrów. Zaniedbanie któregokolwiek z nich pozbawia nas szansy zwycięstwa, nawet jeśli chodzi tu jedynie o ułamki sekund. W naszym przykładzie Paweł będzie zawsze o krok przed Gawłem, nie ze względu na swoje umiejętności, ale ze względu na szybsze i bardziej precyzyjne reakcje jego akcesoriów sterujących.

pulsefire fps
HyperX Pulsefire FPS dedykowana jest graczom wieloosobowych strzelanek

W klawiaturze HyperX Alloy Elite znajdziemy na przykład przełączniki CherryMX, które aktywują się już w momencie połowy skoku klawisza, a w myszce HyperX Pulsefire FPS sensor optyczny Pixart PMW3310, uważany aktualnie za jeden z najlepszych na rynku. Obydwa urządzenia pracują z częstotliwością 1000 Hz, co oznacza, że przekazują do komputera informacje co każdą milisekundę. W klawiaturach sprzed czterech lat sygnał wysyłany był co 8 milisekund. Jasne, to wciąż mniej niż mrugnięcie okiem, ale pomyślcie o tym, że w trakcie godzinnej rozgrywki mówimy tu albo o możliwości przekazania informacji do komputera 3 600 000 razy, albo 450 000. To już spora różnica, prawda?

Jesteś nerwowym graczem? Ten sprzęt to wytrzyma

Wieloosobowe gry potrafią podnieść ciśnienie, zwłaszcza gdy do drużyny trafią osoby o inteligencji pierwotniaków. Zdarzają się sytuacje, w których nawet Ty, oaza spokoju i ocean łagodności potrafi walnąć pięścią w biurko. Lub w klawiaturę. Gdy się spieszymy lub walczymy o zajęcie lepszego miejsca w tabeli używamy sprzętu bardziej intensywnie – uderzamy mocniej w klawisze, z większym zacięciem klikamy myszką. Pewnie niektórzy pozwalają też korzystać z komputera dzieciom, które posiadają tajemną moc niszczenia elektroniki.

hyperx alloy elite
HyperX Alloy Elite gwarantuje żywotność na poziomie 50 mln kliknięć

Myszy i klawiatury używamy przecież co dziennie na różne sposoby i warto zainwestować w takie akcesoria, które nie zepsują się po miesiącu czy dwóch w najmniej odpowiednim momencie. Klasyczne klawiatury membranowe wytrzymują średnio do 10 milionów kliknięć. Mechaniki najwyższej klasy, takie jak HyperX Alloy Elite potrafią przeżyć nawet 50 milionów uderzeń. Innymi słowy starczą Wam na 5 razy dłużej, co w pełni usprawiedliwia ich wyższą cenę. Warto zwrócić także uwagę na materiały, z których wykonane są akcesoria. Aluminiowa rama, matowy plastik, który nie będzie zbierał odcisków palców i kabel w oplocie – to zalety, które znaleźć można w topowych klawiaturach mechanicznych.

Ergonomia, czyli graj dłużej bez przemęczenia

W przypadku klawiatur za ergonomię odpowiada kilka aspektów. Po pierwsze rodzaj przełączników. Warto wybrać takie, które odpowiadają naszemu stylowi pracy. Cherry MX Blue uznawane są nie tylko za najgłośniejsze z rodziny, ale też dające największy sygnał zwrotny. Polecane są one zwłaszcza osobom, które więcej piszą niż grają (ich stukot najbardziej odzwierciedla stare maszyny do pisania). Cherry MX Brown z kolei wymagają mniejszej siły nacisku i są też dużo cichsze. MX Red to zaś przełącznik najczęściej wybierany przez graczy – oferują one największą precyzję, gdyż nie posiadają wyczuwalnego skoku. Są też najcichsze ze wszystkich. Te trzy rodzaje przełączników znajdziemy najczęściej w klawiaturach mechanicznych dla graczy, choć niewielu producentów decyduje się wprowadzić do sprzedaży więcej niż jeden lub dwa zestawy do wyboru. HyperX Alloy Elite występuje w trzech opisanych wyżej konfiguracjach.

hyperx alloy elite
Dodatkowe złącza USB pozwolą podpiąć headset czy myszkę bezpośrednio do klawiatury HyperX Alloy Elite

Kolejną istotną kwestią jest podpórka na nadgarstki. Dzięki niej możemy znacznie dłużej grać czy pisać, bo nie musimy trzymać dłoni w powietrzu. Oczywiście klawiatura z podpórką zajmie nam więcej miejsca na biurku, ale jeśli zamierzamy używać komputera przez kilka godzin dziennie, warto szukać modelu właśnie z takim dodatkiem.

Jeśli macie stację roboczą położoną przy podłodze lub w trudno dostępnym miejscu, koniecznie rozglądajcie się za klawiaturami wyposażonymi w złącze USB. Pełnią one wówczas rolę HUB-u, do którego wygodnie da się podpiąć pendrive’a, myszkę czy headset. Przydają się także osobne klawisze multimedialne do sterowania odtwarzaniem filmu czy muzyki. Alloy Elite ma np. wygodne pokrętło do regulacji głośności, które pozwala szybko zmienić poziom dźwięku.

Ergonomiczny kształt zapewni komfort podczas gry

W przypadku myszy powiedziałabym, że ergonomia jest jeszcze ważniejsza. Wiem, że te wszystkie gryzonie z milionem przycisków i fikuśną formą zawsze elektryzują wszystkich graczy, ale nie dajcie się zwieść pozorom. Najbardziej wygodne myszki to te o klasycznym kształcie, dopasowanym pod rękę dominującą. Warto zwrócić też uwagę na rozmiar i grubość ślizgaczy, a także obecność antypoślizgowych materiałów umieszczonych po bokach myszki.

Zabłyśnij nocą

Wróćmy na chwilę do naszego Pawła i Gawła, którzy postanowili urządzić maraton sesji na Twitchu. Grają nieprzerwanie od kilku dobrych godzin i właśnie nastaje zmrok. Gaweł zaczyna nerwowo spoglądać w stronę coraz mniej widocznej klawiatury i  włącznika światła  umieszczonego kilka metrów od niego. Zaraz zrobi się kompletnie ciemno i gra stanie się mniej komfortowa. Z każdą minutą pisanie na niej coraz bardziej męczy wzrok i rozprasza uwagę. Paweł zupełnie się tym nie przejmuje, bo jego klawiatura i mysz wyposażone są w diody LED.

Podświetlenie wpływa na komfort pracy po zmierzchu

Podświetlenie nie tylko sprawia, że sprzęt prezentuje się w nocy o wiele ciekawiej. To także kolejny element ergonomii, który docenią zwłaszcza osoby siedzące po nocach i dzielące pokój z kimś innym. Diody LED są na tyle dyskretne, by nie przeszkadzać we śnie drugiej osobie tak jak nocna lampka, a jednocześnie na tyle wyraźne, by gracz czerpał z nich pożytek. Najlepiej, gdy klawiatura i myszka oferują możliwość wyboru kolorów z pełnego spektrum RGB, ale to najczęściej mocno wpływa na cenę. Kompromisem jest wybór akcesoriów z diodami w jednym kolorze, ale oferującymi przynajmniej różne stopnie natężenia – opisywane tu dla przykładu modele HyperX stawiają na intensywną czerwień z kilkoma efektownymi animacjami.

Nie musisz głodować

Na naszym rynku istnieje kilka marek dla graczy, których oferta cenowa wydaje się być zupełnie niedopasowana do kieszeni przeciętnego Polaka (topowe klawiatury potrafią kosztować powyżej tysiąca złotych!). Pytanie brzmi, czy naprawdę sprzęty rekomendowane przez gwiazdy e-sportu odznaczają się znacznie wyższą jakością od pozostałych? Najczęściej tak nie jest. To dokładnie tak, jak ze sprzętem Apple’a – nie płacimy za komponenty, ale za markę o ekskluzywnej reputacji. I choć podkreśliłam kilkukrotnie w tekście, że klawiatury mechaniczne i myszki z optycznymi sensorami są droższe od akcesoriów dla przeciętnych użytkowników, to nie znaczy, że muszą od razu rujnować portfel.

Nowe produkty Kingstone’a zachowują równowagę pomiędzy jakością, a ceną. Za klawiaturę HyperX Alloy Elite zapłacimy w polskich sklepach poniżej 549 zł, a za myszkę HyperX Pulsefire FPS 249 zł. Komplet zamyka się zatem poniżej 800 zł. To da się przeżyć, zwłaszcza, że wysoka żywotność gwarantuje, że sprzęt nie rozpadnie się po intensywnej sesji.

Pamiętajcie, że dobrze dopasowane akcesoria sterujące pozwolą Wam grać lepiej, dłużej i w bardziej komfortowych warunkach, a dodatkowo sprawdzą się także przy codziennej pracy. Uwierzcie mi, gdy raz przerzucie się na klawiaturę mechaniczną, nigdy więcej nie spojrzycie nawet w stronę klawiatur membranowych. | CHIP

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.