Brytyjskie służby szukają pracowników wśród… muzyków

Fot. Carlo Alberto Cazzuffi
Aby wykrywać zagrożenia w cyberprzestrzeni potrzebny jest wrodzony talent oraz odpowiednie szkolenie. Taki talent do łączenia faktów i naturalny zmysł matematyczny mają często muzycy. Nic dziwnego, że służby zajmujące się cyberbezpieczeństwem zainteresowały się ich umiejętnościami.

Brytyjskie służby zajmujące się cyberbezpieczeństwem uruchomiły stronę internetową Digital Cyber Academy, na której mogą zarejestrować się studenci brytyjskich uczelni. Co ciekawe, zachęcani do współpracy są nie tylko studenci kierunków ścisłych, jak matematyka czy informatyka. Szczególnie cenni są także studenci kierunków związanych z muzyką. Okazuje się bowiem, że mają oni zazwyczaj talent do łączenia faktów związanych zarówno z harmonią, jak i ze zdarzeniami w cyberprzestrzeni.

Brytyjscy eksperci podkreślają, że wielu pracowników firm i agencji zajmujących się bezpieczeństwem samodzielnie zdobywało umiejętności potrzebne w ich pracy. Bardzo istotne jest łączenie wielu wątków, z czym często mają problem osoby zajmujące się tylko jedną dziedziną. I choć wydawać by się mogło, że muzycy nie powinni mieć zbyt wiele wspólnego z informatyką, to okazuje się, że ich wszechstronne zdolności są bardzo przydatne w kojarzeniu zależności pomiędzy różnymi zdarzeniami.

Muzykę z kryptografią i informatyką łączy przede wszystkim matematyka. Znajdziemy ją w praktycznie każdym utworze muzycznym. I nie chodzi tu o zwykłe powtórzenia, ale również nieco bardziej skomplikowane wzory matematyczne jak chociażby ciąg Fibbonaciego. Możemy go odnaleźć w wielu utworach. Przykładem jest „Kanon D-dur” Pachelbela, który słyszymy praktycznie na każdym kroku w wielu utworach muzycznych, o czym możecie przekonać się na powyższym filmie. Dostrzeżemy go również między innymi w „Lateralusie” zespołu Tool.

Okazuje się, że wrodzone wyczucie rytmu może znaleźć zastosowanie również w cyberbezpieczeństwie. Oczywiście firmy poszukują nie tylko muzyków, ale także osób o szerokich zainteresowaniach. Według Andrew Martina z Katedry Cyberbezpieczeństwa na Uniwersytecie w Oksfordzie, najlepszymi administratorami ds. bezpieczeństwa są właśnie osoby wszechstronnie wykształcone. | CHIP

0
Źródło: New Scientist
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.