Casio opracowało drukarkę 2,5 D

Opracowana przez Casio technika druku wypukłego nazwa się Mofrel. Urządzenie zostało zaprojektowane głównie po to, by ułatwić wykonywanie prototypów materiałów o różnego rodzaju fakturze (kamień, drewno, porowata ceramika, grubo tkany materiał). Jednak łatwo wyobrazić sobie, że może też służyć do druku wypukłego ilustracji lub tekstów przeznaczonych dla osób niewidomych.

Przy czym zadaniem drukarki jest odpowiednie podgrzanie specjalnego papieru opracowanego przez Casio. Arkusze wyglądają jak zwykły papier, ale składają się z kilku warstw, a jedna z nich to proszek węglowodorowy pokryty z kolei warstwą akrylonitu. Pod wpływem ciepła arkusz odpowiednio puchnie, a na jego powierzchni pojawia się zaprojektowana faktura. Aby papier „rósł” w sposób zaprojektowany, jest dodatkowo pokryty mikrofilmem, na którym całkiem tradycyjnie drukowany jest wzór. Wzór naniesiony czarnym tonerem nagrzewa się i dokładnie w tym miejscu puchnie wewnętrzna warstwa arkusza. Ostatnim etapem jest kolorowanie powierzchni całego wydruku.

Jak dokładnie pracuje drukarka Casio 2,5 D zobaczycie na filmie poniżej. Niestety, urządzenie nie jest tanie. Jego cena w Japonii to 5 mln jenów, czyli ok. 160 tys. złotych. Arkusz puchnącego papieru w formacie A4 kosztować ma ok. 50 zł.