Dow Jones: Google „kupuje” Apple za 9 mld dolarów

To oczywiście nieprawda, ale i tak jest wesoło.

Informacja, której nie powstydził by się niejeden tabloid wyszła jednak nie z tyleż poczytnych co mało rzetelnych źródeł, lecz z samego serca światowej finansjery. Indeksy Dow Jones i informacje z tego źródła to przecież jedne z najbardziej uważnie śledzonych wskaźników przez graczy giełdowych z całego świata.

Tim Cook byłby z całą pewnością niepocieszony, gdyby jego technologiczne imperium, jedna z największych firm świata, której wartość rynkowa szacowana jest niemal na bilion dolarów, trafiło do Google’a za ułamek tej kwoty. Tymczasem sama „śmieszna” kwota ogłoszonego „zakupu” to nie jedyny „rodzynek” w opublikowanej informacji przez Dow Jones. Zobaczcie zresztą sami:

Dow Jones fake
Tak wyglądał niesamowity, lecz całkowicie wyssany z palca przekaz informacyjny finansowej wyroczni (fot. TechSpot).

Jak widać, nie tylko Google kupi Apple za 9 mld dolarów, ale jeszcze Google powiedziało „Yay”. Na dodatek wyszukiwarkowy gigant rzekomo zasugerował że przejęcie było wolą Steve Jobsa, a Google przeprowadzi się do kwatery głównej Apple. Tak. To nie jest prima aprilis. Oficjalnie Dow Jones nazwał ten przekaz „błędem”. Zgodzimy się jednak, że błędem mogłoby być wyświetlenie niezrozumiałych znaków, a nie publikowanie rynkowych fantasmagorii.

Co prawda Dow Jones wyjaśnia, że przekaz był jedynie przekazem testowym i nie było intencją wydawcy jego publiczne wyświetlenie. Jakkolwiek firmy często tworzą fikcyjne informacje w celu przetestowania wewnętrznych systemów informacyjnych, to tym razem ktoś widocznie przycisnął nie ten przycisk. Oczywiście informacja wyglądała tak niewiarygodnie, że nikt nie uwierzył w te rewelacje, jednak nie uwierzyli ludzie, choć wielu obserwatorów wierzyło że Dow Jones padł ofiarą ataku hakerskiego. Zdementował to jednak William Lewis, CEO Dow Jones i wydawca The Wall Street Journal zapewniając jednocześnie o podjętych działaniach naprawczych i zaradczych.

Tim Cook
Szeroki uśmiech na twarzy Tima Cooka to słuszna reakcja na sensacyjne doniesienia Dow Jones (fot. TechSpot).

Pamiętajmy jednak jeszcze o jednym. Na rynkach finansowych funkcjonują też algorytmy sterujące błyskawicznymi transakcjami i one, choć sprawnie radzą sobie z przetwarzaniem transakcji, nie mają zdolności analizy przekazu ze źródła, które a priori uznawane jest za wiarygodne. Efekt? Przez krótki czas akcje Apple wzrosły o 2 dolary na sztukę do wartości 158 dolarów za akcję. Pytanie: błąd, czy ktoś chciał szybko zarobić? | CHIP