Dx0Mark: Galaxy Note 8 najlepszym smartfonem do robienia zdjęć

Fot. Samsung
Specjaliści od przetwarzania obrazu z serwisu DxOMark testują nie tylko obiektywy i aparaty cyfrowe, ale też urządzenia mobilne, które coraz częściej zastępują nam tradycyjny sprzęt do fotografii. Z ich zdaniem liczą się dziś najwięksi producenci.

Według najnowszego raportu ekspertów z Dx0Mark Galaxy Note 8 ma równie dobry aparat, co lider w tej dziedzinie – iPhone 8 Plus, ale jeśli chodzi o jakość zdjęć, a nie filmów, koreański smartfon zdecydowanie wygrywa. Dx0Mark w swoich testach bierze pod uwagę dwa aspekty – osobno sprawdzają możliwości fotografowania danym sprzętem, a osobno nagrywania nim filmów. Łączna ocena to średnia tych dwóch wyników. Pod tym kątem zarówno Galaxy Note 8, jak i iPhone 8 Plus osiągnęły wynik 94 punktów na 100 możliwych. Specjaliści zauważyli jednak, że koreański smartfon – w teście zdjęć osiągnął on maksymalną liczbę 100 punktów (swoją drogą, pierwszy raz w historii smartfonów testowanych przez Dx0), a jego amerykański rywal otrzymał ich „tylko” 96. Z kolei inaczej jest w przypadku filmów – zdaniem ekspertów sprzęt Apple’a nagrywa wideo o lepszej jakości (89 punktów iPhone 8, 84 dla Galaxy Note 8).

galaxy note 8
Po lewej ośmiokrotne przybliżenie w Galaxy Note 8, po prawej zdjęcie z iPhone 8 Plus (fot. Dx0Mark)

Do największych zalet nowego Samsunga zaliczyć można świetny zoom oferujący czterokrotne przybliżenie. Delikatne szumy pojawiają się dopiero przy powiększeniu ośmiokrotnym, ale nawet wtedy Note 8 radzi sobie lepiej od iPhone 8 Plus.

galaxy note 8
Zdjęcie z Galaxy Note 8 w pomieszczeniu (fot. Dx0Mark)

Specjaliści docenili też świetną jakość zdjęć w trudniejszych warunkach oświetleniowych. Galaxy Note 8 nie ma problemów z zachowaniem żywych kolorów w pomieszczeniach. Ziarno jest w takich przypadkach niemal niedostrzegalne.

Po lewej Galaxy Note 8, po prawej iPhone 8 Plus (fot. Dx0Mark)

Koreański smartfon lepiej symuluje także efekt bokeh, choć eksperci z Dx0Mark przyznają, że w jednej na trzy próby zdarza się, że oprogramowanie niedokładnie rozmyje tło. Gdy jednak próba jest udana, wówczas efekt wiernie imituje zdjęcie wykonane lustrzanką.

Testujący docenili także szybki i dokładny autofokus oraz dużą liczbę szczegółów na zdjęciach w oświetleniu zewnętrznym.

Po lewej Samsung Galaxy Note 8, po prawej Google Pixel (fot. Dx0Mark)

A jakie są niedostatki aparatu w Galaxy Note 8? Przede wszystkim słabsza od konkurencji rozpiętość tonalna. Wada ta wychodzi na jaw przy fotografowaniu kontrastów. Na powyższym przykładzie da się zauważyć przepalone odbicie nieba w wodzie. W ciemniejszych warunkach oświetleniowych Note 8 nie zapisuje też takiej ilości szczegółów, jak konkurencja w postaci Google Pixel czy iPhone’a 8 Plus.

Pierwotnie Dx0Mark obwołał iPhone’a 8 Plus królem smartfonowej fotografii, ale dopiero Galaxy Note 8 pokazał, że może być jeszcze lepiej.

Więcej przykładowych zdjęć i szczegółowy test znajdziecie na stronie Dx0Mark. Nasze fotografie wykonane za pomocą Galaxy Note 8 możecie zaś znaleźć w tym miejscu.
| CHIP

 

0
Źródło: dxomark.com
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.