Teraz problemy z aplikacjami po aktualizacji Windowsa 10

Część użytkowników, którzy zainstalowali Fall Creators Update, zgłasza błędy.

Kłopot polega na tym, że aplikacji nie ma na liście, nie da się też uruchomić ich z poziomu konsoli. Microsoft opublikował na swojej stronie kilka porad, które mogą pomóc przywrócić sprawność systemu. Jednak nie zawsze wskazówki producenta przynoszą skutek i część użytkowników decyduje się przywrócić system do postaci sprzed aktualizacji. Firma z Redmond nadal pracuje nad naprawą błędów.

Jeśli widzicie podobny problem, możecie w pierwszej kolejności spróbować naprawić uszkodzone aplikacje. W tym celu trzeba wejść w „Ustawienia” i zaznaczyć „Aplikacje”. Następnie na karcie „Aplikacje i funkcje” znaleźć brakujący program i wejść w „Opcje zaawansowane”. Z tego poziomu da się naprawić lub zresetować konkretny program – w konsekwencji aplikacja powinna pojawić się na liście.

Można również spróbować przeinstalować brakujące programy. Z menu „Aplikacje i funkcje” wybieramy tym razem „Odinstaluj”. Program powinien być już widoczny w Sklepie.

Można użyć konsoli PowerShell do naprawy aplikacji (fot. Microsoft)

Istnieje również opcja przywrócenia wielu aplikacji za pomocą kilku poleceń konsoli. Aby wywołać PowerShella naciskamy kombinację Win+X i wybieramy „Program Windows PowerShell (Administrator)”. W oknie wpisujemy komendy:

reg delete “HKCU\Software\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\TileDataModel\Migration\TileStore” /va /f

get-appxpackage -packageType bundle |% {add-appxpackage -register -disabledevelopmentmode ($_.installlocation + „\appxmetadata\appxbundlemanifest.xml”)}

$bundlefamilies = (get-appxpackage -packagetype Bundle).packagefamilyname

get-appxpackage -packagetype main |? {-not ($bundlefamilies -contains $_.packagefamilyname)}

Jeśli powyższe metody zawiodą, możecie jeszcze zresetować ustawienia. Aby to zrobić musimy przejść przez opcje: „Ustawienia”, „Aktualizacja i zabezpieczenia”, „Odzyskiwanie”, „Resetuj ustawienia komputera”. Przed kliknięciem przycisku „Rozpocznij” pamiętajcie, aby wybrać opcję zachowania plików.

Nasz czytelnik Binarylab pisze:

Po aktualizacjach zbiorowych KB4043961 dostaję BSOD i nie mogę zainstalować do końca tej aktualizacji. :/ Sam upgrade z 1703 do 1709 przebiegł bez problemu w domu, ale w pracy na testowych komputerach to katastrofa. Czysta instalacja nie zawsze instaluje IE11 i nawet nie ma go w „Turn Windows features on or off”. Bitlocker nie zawsze startuje i szyfruje dysk, co jest ogólnie katastrofą w firmach, które troszczą się o bezpieczeństwo.

Głośna aktualizacja Windows 10 Fall Creators Update, jak widać, ma problemy. Pisaliśmy w CHIP-ie kilka dni temu o uszkodzeniu menu start. Wcześniejsza aktualizacja, jeszcze sprzed szerokiego udostępnienia Fall Creators, wywoływała z kolei „epidemię niebieskich ekranów śmierci”. Teraz okazuje się, że są kolejne błędy. Jesienny update Windowsa 10 miał premierę 17 października. | CHIP

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News