Dane klientów T-Mobile były wykradane przez pracowników konkurencyjnego call center

Fot. Komenda Główna Policji
Dane firmy T-Mobile znalazły się na serwerach konkurencji. Jeden z zatrzymanych przez policję pracował dla firmy marketingowej, obsługującej T-Mobile. Okazało się, że wraz z osobami zatrudnionymi w call center konkurencji wykradał dane klientów. Podejrzanym grozi do 3 lat więzienia.

T-Mobile samo wpadło na ślad pracownika jednego z partnerów biznesowych. Udało się go zatrzymać dzięki temu, że wyświetlił nietypową liczbę abonentów. Operator zapewnia, że system teleinformatyczny firmy nie zawiódł, a zabezpieczenia nie zostały złamane. Choć według policji, jedna z osób stworzyła oprogramowanie, które pomogło w kradzieży danych.

– W związku z wykryciem nieprawidłowości złożyliśmy zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa oraz poinformowaliśmy o sprawie Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych – mówi w rozmowie z CHIP-em Małgorzata Rybak-Dowżyk z T-Mobile. – Z przykrością przyjmujemy informację policji, że w proceder zaangażowana jest spółka, pracująca na zlecenie innego operatora.

Zatrzymano 4 pracowników call center (fot. KGP)

Jak podała Komenda Główna Policji, śledczy przeszukali prywatne mieszkania i siedziby firm na terenie województwa podkarpackiego i dolnośląskiego. Wśród zatrzymanych jest właściciel call center jednego z operatorów komórkowych. Ponadto zabezpieczono serwery, na których przechowywano skradzione dane, oraz urządzenia sieciowe i oprogramowanie.

Zdjęcia z policyjnego przeszukania w call center (fot. KGP)

T-Mobile podkreśla w rozmowie z nami, że zamierza podjąć decyzję o krokach prawnych po dalszych ustaleniach policyjnego śledztwa. Operator chce uwzględnić ochronę interesu spółki i prawa klientów, którzy zostali poszkodowani. | CHIP

0
Źródło: Komenda Główna Policji
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.