CHIP: Lenovo pokazuje ThinkPada 25

Fot. Konstanty Młynarczyk
Należąca do firmy Lenovo marka ThinkPad obchodzi 25 urodziny. Pierwszy przenośny komputer oznaczony tą nazwą został wprowadzony na rynek 5 października 1992 roku.

Z okazji rocznicy, firma zaprezentowała nowy produkt: ThinkPad 25, bo tak nazywa się to urządzenie, jest laptopem wykorzystującym najnowsze technologie i awangardowe rozwiązania, wyglądem i detalami projektu nawiązującym jednak bardzo mocno do starszych komputerów marki.

David Hill i komputer podsumowujący jego życie zawodowe – ThinkPad Anniversary Edition 25

ThinkPad 25 to notebook z ekranem o przekątnej długości 14″ i rozdzielczości Full HD, łączący bardzo dużą wydajność z doskonałym wyposażeniem i zaskakującą mobilnością. Sercem komputera jest procesor Intel Core i7-7500u, współpracujący z 16 GB pamięci RAM DDR4 oraz samodzielnym chipem graficznym Nvidii, GeForce 940MX z pamięcią 2GB GDDR5. Na pokładzie jest dysk SSD PCIe o pojemności 512 GB, a całością zarządza system operacyjny Windows 10 Pro. ThinkPad 25 wyposażony jest w trzy gniazda USB 3.0, złącze USB-C obsługujące standard Intel Thunderbold, pełnowymiarowe wyjście HDMI, uniwersalny czytnik kart pamięci, port Ethernet i złącze dla stacji dokującej. Łączność bezprzewodową zapewnia karta Intel Dual Band Wireless AC (2×2) 802.11, obsługująca też Bluetooth 4.2, oraz modem LTE Sierra Wireless EM7455. Co zaskakujące, wszystko to mieści się w obudowie o grubości zaledwie 20 mm, a cały komputer waży 1,58 kg. Mimo tak małej jak na jego rozmiar i możliwości wagi, nowy ThinkPad ma działać na baterii (48 Wh) ponad 13 godzin.

ThinkPad Anniversary Edition 25

Związek z młodszymi modelami marki podkreślać mają detale, odwołujące się do cech, które były kojarzone z komputerami ThinkPad w różnych momentach ich obecności na rynku. I tak trójkolorowe logo nawiązuje do logotypu IBM, niebieskie elementy klawiatury to powrót do ikonicznych błękitnych przycisków „Enter”, a sam kształt klawiszy ma przypominać charakterystyczne, romboidalne w przekroju klawisze starych ThinkPadów. Do historii marki odwołuje się także siedmiorzędowy układ klawiatury z oddzielnymi przyciskami do sterowania dźwiękiem. Dla pełnej wierności zachowano nawet nielubianą przez użytkowników lokalizację klawisza Fn, który, tak jak miało to miejsce w starych ThinkPadach, umieszczono w najniższym rzędzie jako pierwszy od lewej. Większość klawiatur ma w tym miejscu przycisk Ctrl, co zmusza do zmiany przyzwyczajeń.

Podczas wprowadzającej ThinkPada Anniwersary Edition 25 konferencji, David Hill, były wiceprezydent, odpowiedzialny za wygląd i cechy użytkowe ThinkPadów od samego początku marki tak mówi o korzeniach projektu:

– Na dwa lata przed nadchodzącą rocznicą powstania marki wpadłem na pomysł, żeby przygotować z tej okazji specjalny produkt. Podzieliłem się tą myślą z fanami w internecie i odzew był jednoznaczny. Liczba komentarzy, polubień i udostępnień błyskawicznie poszła w miliony – opowiada Hill. – Czy jesteście w stanie wyobrazić sobie inną markę komputerową, której użytkownicy chcieliby dostać urządzenie wyglądające jak sprzęt sprzed 25 lat? ThinkPad ma w sobie właśnie to, że od ćwierć wieku jest inny, charakterystyczny i w swoich założeniach cały czas taki sam – podsumowuje współtwórca tego komputera.

Premiera nowego ThinkPada i obchody ćwierćwiecza marki miały miejsce w Jokohamie w Japonii, gdzie znajduje się należące niegdyś do IBM, a obecnie do Lenovo Yamato Labs – biuro testowo-projektowe, będące kolebką ThinkPadów.

ThinkPad Anniversary Edition 25 ma być dostępny tylko w wybranych krajach i w ograniczonej liczbie egzemplarzy, a jego cena w USA wyniesie 1899 dolarów, czyli w przeliczeniu blisko 7 tys. złotych. Czy będzie sprzedawany w Polsce i jaka wówczas będzie jego cena, tego jeszcze nie wiemy. | CHIP

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.