kryptowaluta

Masowe kopanie kryptowalut

Coraz więcej serwisów kopie waluty mocą komputerów internautów. Bez ich wiedzy.

O zjawisku „pożyczania” mocy obliczeniowej komputerów internautów przez serwisy internetowe pisaliśmy już w połowie września br. Wówczas na jaw wyszło, że procederem nieautoryzowanego użycia zasobów zajmuje się Pirate Bay (więcej na ten temat). Jednak okazuje się, że nie tylko serwisy o tak wątpliwej renomie takie jak Pirate Bay zajmują się kopaniem kryptowalut za pomocą mocy komputerów internautów. Skrypty obliczające kryptowalutę zamieściły również serwisy poważnych firm, takich jak np. witryna należącej do CBS telewizji Showtime, o czym pisał już u nas Jacek Tomczyk.

Według danych firmy Adguard, w ciągu kilku tygodni od ujawnienia sprawy z wydobywaniem cyfrowych walut przez Pirate Bay, 2,2-procenta spośród 100 tysięcy największych witryn świata podążyło śladami Piratów. Biorąc pod uwagę ruch generowany na stronach, na których zaimplementowano złośliwy skrypt, owe 220 serwisów korzysta w sposób nieuprawniony z mocy obliczeniowej 500 milionów komputerów.

Tak wygląda skrypt CoinHive „zaszyty” w kodzie witryny (tu: na stronie Pirate Bay).

Podjęto również próby oszacowania, o ile udało się wzbogacić serwisom, które zdecydowały się na kopanie kryptowalut po kryjomu. Kwota 43 tys. dol. nie jest może powalająca, niemniej trzeba też pamiętać, że ofiary tego procederu również zapłacą w postaci zwiększonych rachunków za prąd.

Twórcy skryptu CoinHive, najpopularniejszego obecnie kodu umożliwiającego wykorzystanie mocy obliczeniowej internauty do wydobywania kryptowalut nie ukrywają rozczarowania takim obrotem sytuacji. Opublikowali oni oświadczenie, w którym jednoznacznie podkreślają, że nie spodziewali się, iż witryny posłużą się ich kodem bez informowania internautów o tym. W efekcie CoinHive stał się – wbrew woli jego twórców – złośliwym kodem coraz częściej blokowanym przez oprogramowanie ochronne lub narzędzia blokujące reklamy. Informacje na temat tego jak zablokować CoinHive za pomocą AdBlocka znajdziecie w tutaj. | CHIP.