Nowe SSD Intela

Fot. Intel
To pierwsze nośniki z układami typu 3D XPoint, przeznaczone dla zwykłych użytkowników. Dotychczas Intel sprzedawał tylko serwerowe modele SSD Optane. Producent przedstawia nowe pamięci jako podzespoły do profesjonalnych zastosowań oraz dla graczy. A my porównujemy ich parametry z konkurencyjnymi.

Pamięci 3D XPoint zostały pokazane przez firmy Intel i Micron ponad dwa lata temu, podczas konferencji Intel Developer Forum w San Francisco. Jednak dopiero teraz Intel wprowadził do swojej oferty nośniki SSD z technologią Optane, przeznaczone dla zwykłych użytkowników, a nie do profesjonalnych zastosowań serwerowych. Mamy dwa nowe warianty konstrukcyjne: urządzenia ze złączem U.2 NVMe w 2,5-calowym formacie oraz SSD w formie karty PCIe (HHHL AIC). Są też dwa warianty pojemności: 280 GB i 480 GB (ten większy tylko w HHHL AIC).

Nowe nośniki Intel Optane SSD 900P
Szybkości sekwencyjnego odczytu i zapisu danych są przyzwoite, ale naprawdę imponująco wygląda liczba operacji wejścia-wyjścia (graf. Intel)

Jeśli chodzi o parametry, nowe nośniki Intel Optane mają dość zwyczajne szybkości sekwencyjnego odczytu i zapisu. Wartości na poziomie, odpowiednio, 2500 i 2000 MB/s osiąga wiele dostępnych na rynku nośników SSD. Na przykład Samsung SSD 960 Evo 500 GB z kościami 3D NAND ma prędkość sekwencyjnego odczytu i zapisu: 3200 MB/s i 1800 MB/s. Zatem widzimy wartości jak najbardziej porównywalne z tymi Intela. A w zestawieniu z jednym z najbardziej wydajnych obecnie nośników SSD, czyli Samsungiem 960 Pro z odczytem na poziomie 3500 MB/s i zapisem 2100 MB/s, Intel wypada nawet gorzej.

W komplecie z 2,5-calowym 280 GB nośnikiem ze złączem U.2 jest też przejściówka z U.2 na M.2 (fot. Intel)

Imponująco na tle konkurencyjnych rozwiązań prezentuje się natomiast liczba operacji wejścia-wyjścia oraz deklarowana trwałość pamięci. Nowe nośniki Intela z serii Optane SSD 900P mają osiągać pół miliona IOPS w zapisie i 550 tysięcy IOPS podczas odczytu. Dla porównania wspomniane wcześniej nośniki Samsunga to tylko nieco ponad 300 tysięcy IOPS.

parametry Intel Optane SSD 900P
Specyfikacja nośników Optane SSD 900P (graf. Intel)

Uwagę zwraca również parametr TBW (TeraBytes Written), określony na poziomie 8760 TBW dla modelu o pojemności 480 GB. Wartość TBW określa limit danych, jakie można zapisać na nośniku bez ryzyka ich utraty z powodu zużycia komórek pamięci. Analogiczny parametr dla nośników Samsunga (SSD 960 Pro) o pojemności 500 GB wynosi 400 TBW. Tym samym w przypadku Intela ta wartość jest ponad 20-krotnie większa, co w praktyce może oznaczać, że nośniki z serii Optane SSD 900P będą „nie do zdarcia”.

Producent podczas prezentacji, zapowiadającej nową serię SSD, pochwalił się wynikami testu renderingu 7-sekundowej sceny z wirem wodnym, wykonanej w programie Houdini. Czas generowania tej sceny na komputerze wyposażonym w Intel Optane SSD 900P wyniósł nieco ponad 6 godzin, podczas gdy to samo zadanie na sprzęcie z zainstalowanym nośnikiem SSD Samsunga, wykonywane było przez ponad 17 godzin.

Tanio niestety nie będzie. Sugerowana przez Intel cena tych modeli SSD to 389 dolarów za wersję o pojemności 280 GB oraz 599 dolarów za nośnik Optane 900P o pojemności 480 GB. Biorąc pod uwagę podatek VAT i marżę, rzeczywiste ceny w Polsce będą zapewne oscylowały koło 2000-3000 złotych, zależnie od pojemności. Producent nie zdradził, kiedy produkty trafią do sprzedaży. | CHIP

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.