Skimmer Scanner wykryje nakładki na bankomaty

Aplikacja na Androida sprawdza terminale kart płatniczych.

Programiści ze SparkFun Electronics napisali aplikację na Androida, która wykrywa niektóre skanery kart montowane przez przestępców w bankomatach i terminalach płatniczych. Skimmer Scanner, dostępny w sklepie Google Play, wyszukuje za pomocą bluetooth moduły HC-05. Są to bardzo tanie układy, kosztujące raptem ok. 15 złotych. Ze względu na swoją niską cenę, stosowane są bardzo często przez przestępców w tzw. „skimmerach”, czyli czytnikach kart płatniczych.

Kiedy wypłacamy pieniądze z bankomatu albo płacimy kartą na samoobsługowej stacji paliw, nasza karta może zostać skopiowana. Bardzo często o tym fakcie dowiadujemy się dopiero wtedy, gdy przestępcy wyczyszczą nasze konto, korzystając z kopii karty w sklepie. Istnieje pewne prawdopodobieństwo, że kamery sklepowe zarejestrują złodzieja. Z tego powodu sprytniejsi przestępcy podjeżdżają na stację samoobsługową cysternami i tankują do pełna, za co płacą kartą ofiary.

Skimmery są montowane w bankomatach i w samoobsługowych terminalach płatniczych (fot. Reddit)

Skimmer Scanner potrafi wykryć zamontowane urządzenie z odległości 5 metrów. Oprogramowanie jest rozwijane na licencji open source. Należy jednak pamiętać, że aplikacja nie wykryje wszystkich możliwych urządzeń. Pamiętajmy też, że w przyszłości przestępcy zapewne będą starali się oszukiwać tego typu zabezpieczenia. Tak czy inaczej trzeba być zawsze czujnym przed włożeniem karty do terminalu płatniczego albo bankomatu. | CHIP