W sklepach brakuje procesorów Intel Core 8 generacji

O nowe Cofee Lake'i S w sklepach trudno. Tak jest i w Polsce, i za granicą. Jeżeli są formalnie w sprzedaży, drożeją o 100-150 złotych. Pytamy w Intelu o te informacje.

W tej chwili kupno Core i7-8700K i jego kuzynów z generacji 8 stanowi problem. Nowe procesory rozeszły się na pniu. W największych polskich sklepach internetowych Coffee Lake S albo wcale nie pojawił się, albo zniknął już w dniu premiery. Sytuacja wpływa oczywiście na ceny. Te, które poznaliśmy kilka dni temu, błyskawicznie poszły w górę.

Nowe układy Intela w ciagu kilku dni podrożały o 150 złotych: i7-8700K i o 100 złotych: i7-8700 – źr. X-kom (fot. CHIP)

Problem nie dotyczy wyłącznie polskiego rynku, za granicą jest tak samo. Newegg, jeden z większych światowych sklepów internetowych, nie ma w ogóle nowych CPU Intela. Według jednego z użytkowników forum HardOCP, amerykański sprzedawca zamówił ponad 3000 sztuk procesora Core i7-8700K, ale dostawy spodziewa się dopiero za 3 do 5 tygodni.

Zapytaliśmy w polskim oddziale firmy o te doniesienia:

– Procesory i systemy desktopowe 8 generacji Intel® Core™ są dostępne w sprzedaży na całym świecie. Aktywnie współpracujemy z partnerami i sprzedawcami w celu zaspokojenia dużego zainteresowania klientów procesorem Intel Core i7-8700K – odpowiada CHIP-owi Intel.

Core i5 w X-komie podrożały odpowiednio o 120 oraz 100 złotych (fot. CHIP)

Przyczyną braku procesorów w sklepach może być albo to, że faktycznie nie trafiły na rynek, albo główni partnerzy Intela przejęli większość wyprodukowanych na razie sztuk. To okaże się wkrótce. Wystarczy jeśli niebawem pojawi się wiele komputerów z nowymi Core generacji 8, wprowadzonymi przez duże firmy, a będziemy znali odpowiedź. Przyznaję, że sceptycznie podchodziłem do zapowiadanych jeszcze przed premierą możliwych problemów z dostępnością tych CPU. Niewykluczone, że „niebiescy” nie doszacowali zainteresowania swoimi procesorami. No i przypomnijmy, że podobne problemy miało niedawno AMD przy okazji debiutu własnych układów. Mniejszy konkurent Intela przez kilka tygodni nie mógł sobie poradzić z zaspokojeniem rynkowego zapotrzebowania na swoje najnowsze produkty. | CHIP

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.