Straszne dźwięki z kosmosu

Przebywające w przestrzeni kosmicznej sondy i statki kosmiczne zbierają różnego rodzaju dane z naszego wszechświata. Niektóre robią zdjęcia, a niektóre nagrywają dźwięk. NASA przygotowała specjalne nagranie kosmicznych odgłosów.

Z okazji Halloween stworzyliśmy kompilację dźwięków z wyjących planet czy powstających w wyniku gwiżdżącego helu. Na pewno odczujesz dreszcze – napisała agencja kosmiczna na swojej stronie.

NASA przygotowała też krótkie wyjaśnienie, jak powstały konkretne nagrania. Na przykład sonda Cassini zarejestrowała źródło intensywnych fal radiowych Saturna. Fale te są związane z zorzami polarnymi na biegunach planety. A sonda Galileo, przelatując 27 czerwca 1996 r. obok największego księżyca Jowisza, czyli Ganimedesa zarejestrowała sygnały radiowe, które z kolei zostały „przetłumaczone” na dźwięk. Proces zamiany fal radiowych na dźwięk nazywa się sonifikacją danych i ułatwia pracę nad nimi.

Pierwsze nagrania kosmosu NASA udostępniła już w 2015 r. Teraz możemy posłuchać dźwięków z innych zakątków naszego wszechświata. Przekonajcie się, jak brzmi kosmos.

0
Źródło: Business Insider
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.