gabe newell

Twórca Steama na liście 100 najbogatszych Amerykanów

Na słynnej liście "Forbesa" znajdziemy wielu przedstawicieli branży nowych technologii: Billa Gatesa, Marka Zuckerberga, Elona Muska, Jeffa Bezosa... Wśród pierwszej setki tylko jedna osoba bezpośrednio związana jest z grami. To Gabe Newell, współzałożyciel Valve i szef Steama.

Majątek Gabe’a Newella szacowany jest obecnie na 5,5 miliarda dolarów, co plasuje go na 97 miejscu na liście najbogatszych Amerykanów według magazynu „Forbes”. Dla porównania lider zestawienia – Bill Gates – otwiera stawkę z kwotą 89 miliardów dolarów. Ponieważ Valve nie jest spółką giełdową nie wiadomo dokładnie, jaka część firmy należy do jej szefa, ale w swoich szacunkach Forbes przyjął, że jest to co najmniej połowa. Nawet jeśli spojrzymy na to, że kolejne miejsca na liście okupują osoby o porównywalnym majątku (a zatem teoretycznie Newell może znajdować się poza pierwszą setką), to mimo wszystko jest to osiągnięcie, którego niejeden absolwent Harvardu może szefowi Valve pozazdrościć.

gabe newell
Kadr z „Half-Life”, pierwszej gry stworzonej przez Newella

Warto odnotować, że prezes Steama jest jedyną osobą z całego rankingu, która pracuje w branży gier wideo. Steam jest obecnie największym sklepem cyfrowym i zarazem platformą dla graczy na całym świecie. Z jego usług korzysta ponad 125 milionów osób. Od marca 2013 wartość firmy Valve, do której należy Steam, wzrosła aż pięciokrotnie. Studio zostało założone w sierpniu 1996 roku, kiedy to Gabe Newell i Mike Harrington odeszli z Microsoftu by rozpocząć produkcję własnych gier. Ich pierwsza pozycja, „Half-Life”, wstrząsnęła branżą definiując na nowo gatunek strzelanek. | CHIP

0
Źródło: pcgamesn.com
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.