wielka rafa koralowa

Zobacz Wielką Rafę Koralową, póki jeszcze żyje

Fot. Pixabay
Według szacunków naukowców dwie trzecie rafy położonej u wybrzeży Australii może być już martwe. Koralowce giną głównie od zbyt wysokiej temperatury wody, spowodowanej globalnym ociepleniem. Od lat dokumentaliści z różnych stron świata starają się zachować na filmowych taśmach to, czego nasi potomni mogą już nigdy nie zobaczyć na własne oczy.

Aby zobaczyć piękno Wielkiej Rafy Koralowej i przy okazji zrozumieć zagrożenia, z jakimi zmaga nie trzeba odrywać się od komputera, kupować drogich biletów lotniczych i uczyć nurkowania. Giganci internetowej branży zadbali o to, by każdy, z dowolnego miejsca na Ziemi, mógł obejrzeć ten ginący, naturalny cud.

Na Netflixie znaleźć można dwa świetne filmy dokumentalne. Jeden to stworzony przez BBC trzyodcinkowy serial „Great Barrier Reef with David Attenbourough”, któremu towarzyszy interaktywna strona wypełniona dodatkowymi ciekawostkami. Drugi z kolei, wyprodukowany przez samego Netflixa, zmusza bardziej do myślenia o przyszłości rafy, której mówiąc wprost zafundowaliśmy zagładę. W „Chasing Coral” zobaczymy materiał będący efektem ponad 500 godzin podwodnych eskapad 300 nurków, naukowców i fotografów z 50 krajów świata. Materiał ten otrzymał nagrodę publiczności w kategorii amerykańskiego dokumentu na festiwalu filmowym Sundance w styczniu 2017 roku.

Dla preferujących bardziej statyczne obrazki w Google Street View powstała cała sekcja poświęcona podwodnym zdjęciom Wielkiej Rafy Koralowej. Z kolei posiadaczom gogli VR, np. takich jak Samsung Gear VR, dedykowana jest galeria 360-stopniowych fotografii w Ekspedycjach Google. Warto też obejrzeć na YouTube panoramiczne ujęcie Wielkiej Rafy Koralowej z lotu ptaka i z bliższej perspektywy. Póki jest jeszcze coś do oglądania. | CHIP

0
Źródło: Cnet.com
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.