32 GB pamięci RAM w jednym module NVDIMM

Dotychczas produkowane pamięci NVDIMM miały maksymalnie 16 GB pojemności. Nowe moduły Microna pokonują to ograniczenie.

Zaprezentowana pamięć to moduły typu NVDIMM-N oznaczone nazwą kodową MTA36ASS4G72PF1Z-2G9. Czym są takie kości pamięci? Ogólnie NVDIMM to rodzaj stosowany w niektórych serwerach, będący swoistą hybrydą między ulotnymi pamięciami DRAM oraz nieulotnymi NAND flash. Ponieważ jest to pamięć operacyjna, taka kombinacja stwarza ciekawe możliwości, kiedy np. nagle zabraknie prądu. Nie tracimy wówczas zawartości RAM, a więc po przywróceniu zasilania po prostu wracamy do pracy.

Pamięci NVDIMM-N – z jednej strony DRAM, z drugiej NAND flash (fot. tomshardware)

Micron MTA36ASS4G72PF1Z-2G9 to moduł typu NVDIMM-N. Z jednej strony płytki PCB umieszczone są kości NAND (znane z SSD), z drugiej moduły DRAM (w tym przypadku DDR4). Podczas normalnej pracy system korzysta wyłącznie z DRAM. W przypadku braku zasilania lub błędów, kontroler pamięci kopiuje zawartość RAM do układów NAND flash, które w nowym module marki Micron mają pojemność 64 GB. Trzeba zaznaczyć, że układy NAND użyte w nowym module Microna, pracują w trybie pSLC (pseudo single-level cell), co oznacza, że mimo pojemności nominalnej 64 GB, użyteczne jest 32 GB, ale pamięć ma lepszą wydajność podczas zapisu, większą trwałość i krótszy czas kasowania.  Kości pamięci NVDIMM-N mają złącze zasilania – można je podłączyć do specjalnego modułu AGIGA PowerGEM lub za pomocą baterii 12V.

Moduł zasilania dla pamięci – brzmi dziwnie, ale to dzięki takiej właśnie baterii zyskujemy najciekawszą cechę modułów NVDIMM (fot. Micron)

Nowe pamięci pozwalają na obsadzenie w serwerach dwuprocesorowych dwóch banków pamięci  (po jednym na CPU). Pozwala to uzyskać sumaryczną pojemność 64 GB RAM. Systemy operacyjne oraz aplikacje muszą być zgodne z nowymi modułami by korzystać z ich możliwości. Warto więc zawczasu sprawdzić, czy oprogramowanie serwera będzie w stanie wykorzystać ten swoisty „backup”. | CHIP

0
Źródło: anadtech
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.