Apple pracuje nad goglami AR

Urządzenie ma być oparte na HTC Vive. W sprzedaży w 2020 r.

Gogle Apple będą oparte na zestawie HTC Vive. Poza samodzielnym zestawem ma powstać również rozwiązanie podobne do Gear VR Samsunga z iPhonem w roli wizjera. W tej chwili trwają testy prototypowych urządzeń. Nie wiadomo na razie, jak będzie wyglądało sterowanie. Apple rozważa zastosowanie ekranów dotykowych, aktywacji głosem za pomocą Siri, a także… ruchów głowy, co wydaje się dość dziwnym pomysłem.

Specjalnie na potrzeby tych okularów Apple opracuje nowy system operacyjny oparty na iOS-ie. Apple już jakiś czas temu ujednoliciło nazewnictwo swoich systemów. Możemy się więc spodziewać, że dla tego systemu przyjmie się nazwa rOS (skrót od „reality operating system”), tak jak dla telewizorów przyjął się tvOS, a dla inteligentnych zegarków watchOS.

Narazie koncern buduje bazę aplikacji. Firma udostępniła narzędzie programistyczne ARKit, dzięki któremu twórcy z całego świata tworzą realistyczne animacje podobne do tych znanych z gry Pokemon Go. Oddanie inwencji w ręce użytkowników wydaje się strzałem w dziesiątkę. Już teraz powstają aplikacje użytkowe oraz gry. Można na przykład zobaczyć produkt, który jest dostępny w sklepie internetowym. Niezależnie od tego, czy jest to mebel, jedzenie, czy samochód. Możemy też zmienić jego kolor, a nawet „przejechać się” wirtualnym samochodem po podwórku.

 

Aplikacje działają na ekranie telefonu, ale zestaw do rozszerzonej rzeczywistości Apple może mieć duży wpływ na zwiększenie zainteresowania technologią i jej dalszy rozwój. Pogłoski o zestawie do wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości krążą od dawna. Pojawiło się nawet fanowskie nagranie w formie „reklamy”, które możecie obejrzeć poniżej:

https://youtu.be/NqtNgd5oWPo

Szef Apple, Tim Cook podkreślił w wywiadzie dla dziennika „The Independent”, że jego firma nie ma aspiracji, aby być pierwszą na rynku. Zamiast tego chce skupić się na dopracowaniu swojego produktu do perfekcji, aby dostarczyć swoim klientom sprzęt najlepszej jakości. I wydaje się, że amerykańskiej firmie może się znowu udać przebić z nową technologią do szerokich mas. Współpraca z HTC wskazuje na to, że Apple chce w przyszłości na bazie rozszerzonej rzeczywistości budować swoje nowe sztandarowe produkty. | CHIP