Broadcom chce kupić Qualcomm

Broadcom złożył niezapowiedzianą ofertę, która może zamieszać na rynku.

Transakcja umożliwi Broadcomowi mocne wejście w sprzętowy rynek mobilny i przyćmi ubiegłoroczny ruch przeprowadzony właśnie przez Qualcomma, który zakupił specjalizującą się w technologiach autonomicznych pojazdów firmę NXP za 38 miliardów dolarów. Natomiast dotychczasowe rekordowe przejęcie w branży IT to zakup EMC przez Della w 2015 roku, kiedy na stole leżało 67 miliardów dolarów.

Broadcom
Jeżeli transakcja doszła by do skutku, Broadcom stał by się firmą, która dokonała największego przejęcia w historii branży IT (fot. Wall Street Journal).

Chęć zaistnienia na rynku mobilnym to nie jedyna motywacja Broadcoma. Można podejrzewać, że firma chce mieć większą siłę przetargową podczas biznesowych potyczek z Intelem. Warto przy okazji zwrócić uwagę na fakt, że układy Broadcoma również są już stosowane w urządzeniach mobilnych (np. w najnowszym iPhonie X). Według informacji, do których dotarł Bloomberg, Qualcomm raczej nie jest zainteresowany ofertą i – nieoficjalnie – wolałby pozostać firmą niezależną. Jednak zarząd firmy może jedynie rekomendować konkretne działanie, ostateczną decyzję podejmą udziałowcy Qualcomma.

Niezapowiedziane złożenie oferty dość ciekawie zbiega się czasowo z niedawnym, kolejnym już pozwem Qualcomma przeciwko Apple, w którym w tle również występował Intel. Można spekulować (i podkreślamy, że są to wyłącznie domysły), że „cichym rozgrywającym” jest tu Apple, które oficjalnie nie wykonuje obecnie żadnych znaczących ruchów, niemniej nie jest tajemnicą, że firma jest żywotnie zainteresowana zmianą producenta układów z Qualcomma na – własnie: Broadcoma, czy Intela? Być może ruch Broadcoma jest zaplanowany jako wrogie przejęcie (przyznacie, że kwota może „przekonać” udziałowców by ci postąpili nawet wbrew zaleceniom zarządu Qualcomma).

Intel tymczasem ma własne problemy, a raczej przewiduje kłopoty ze strony Nvidii i próbuje im przeciwdziałać w dość szczególny sposób. Procesorowy gigant z Santa Clara ogłosił plany wprowadzenia nowego układu mobilnego, który byłby zbudowany z układu Intel Core-H i procesora graficznego opracowanego przez… AMD. Intel opublikował oficjalną informację na temat tego układu na swojej witrynie. Współpraca z AMD to sposób Intela na zachowanie konkurencyjności na rynku mobilnym wobec Nvidii, której układy znacznie wykraczają poza konsole do gier i śmiało wkraczają w świat autonomicznych pojazdów.

Zmieniające się trendy w branży półprzewodnikowej oraz rosnące znaczenie IoT czy rozwiązań autonomicznych powoduje, że nawet giganci poszukują rozwiązań, które pozwoliły by im utrzymać konkurencyjność i równowagę biznesową. W kolejnych miesiącach możemy się spodziewać z pewnością kolejnych ruchów, kto wie, może Apple zdecyduje się na współpracę z Nvidią? | CHIP

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News