Ciekawy transfer z AMD do Intela

Gigant procesorowej branży przejął od swojego konkurenta specjalistę w zakresie GPU.

Raja Koduri, były szef Radeon Technologies Group w AMD, będzie w Intelu piastował stanowisko starszego wiceprezesa i głównego architekta układów GPU. To widomy znak, że „niebiescy” poważnie inwestują w rywalizację z NVIDIĄ i oczywiście również z samym AMD. Choć w przypadku tej drugiej firmy polityka Intela jest bardziej skomplikowana. Jak ostatnio pisaliśmy, producent poinformował o swoich nowych procesorach, wewnątrz których znajdą się GPU, produkowane przez AMD.

Raja Koduri
Raja Koduri – z AMD do Intela (fot. Intel)

Ruch koncernu, budującego chipy Core, jest interpretowany przez branżę na dwa sposoby. Po pierwsze niektórzy uważają to za następny przejaw zacieśniania współpracy z AMD RTG, czego wyraźnym sygnałem była wspomniana informacja o wspólnych konstrukcjach z wbudowaną grafiką (pisaliśmy o wynikach testów tych układów). W przyszłości prawdopodobnie powstanie cała seria wieloukładowych produktów, w których zintegrowane będą rozwiązania obu firm. Z drugiej jednak strony działania giganta z Santa Clara mogą być próbą konsolidacji potencjału AMD i Intela, jako konkurencyjnej siły wobec systematycznie rozwijającej się NVIDII.

Intel wierzy, że Raja Koduri to człowiek zdolny zarówno do zaprojektowania nowej linii GPU całkowicie od podstaw, jak również do twórczego przekształcenia dotychczasowych rozwiązań. Być może niedługo o prymat wśród najszybszych komercyjnych układów graficznych będą bić się nie tylko AMD i NVIDIA, ale dzięki tym ostatnim decyzjom również Intel. | CHIP