Po czarnym piątku Jeff Bezos najbogatszy na świecie

Założyciel Amazonu zgromadził majątek o wartości 100 miliardów dolarów.

Amerykanin jest drugą osobą, której udała się ta sztuka. W 1999 roku Bill Gates również osiągnął dwunastocyfrową kwotę na koncie. Dziś były szef Microsoftu jest drugi w rankingu z majątkiem 90 miliardów dolarów. Trzecie miejsce na liście najbogatszych zajmuje inwestor Warren Buffet z majątkiem szacowanym na prawie 79 miliardów dolarów. Jeff Bezos poza Amazonem założył też firmę Blue Origin, która zajmuje się rozwijaniem technologii kosmicznych i lotami w kosmos. Bezos jest także właścicielem dziennika The Washington Post, który kupił w 2013 roku za 250 milionów dolarów.

Zarówno Bill Gates jak i Jeff Bezos chcą udzielać się społecznie. Szef Amazonu opublikował nawet wpis na swoim Twitterze, w którym pyta internautów o ich pomysły na działalność charytatywną. Jak sam pisze, wszystkie jego dotychczasowe projekty były inwestycją w przyszłość. Teraz chciałby zacząć także pomagać tu i teraz. Podobnie jak to robi Fundacja Melindy oraz Billa Gatesów.

Jeff Bezos inwestuje również w przemysł kosmiczny (fot. Blue Origin)

Amazon w tym roku zarobił nie tylko na zwykłej sprzedaży, która w takie dni jak czarny piątek jest rekordowa. Firma świadczy też usługi w chmurze Amazon Web Services (AWS) oraz mocno zainwestowała w rozwój inteligentnego sprzętu dla domu. Popularnym w stanach zjednoczonych produktem jest wirtualny asystent Alexa, z którym można rozmawiać. Więcej o tym, jak działa Alexa, znajdziecie w naszej relacji z konferencji programistycznej Amazona.

Amazon dziś jest nie tylko sklepem, ale rozwija też własną technologię (fot. Amazon)

Jeff Bezos pracował początkowo jako analityk finansowy. W 1994 roku postanowił założyć portal internetowy Amazon.com. Od tamtego czasu firma z księgarni internetowej stała się największym na świecie sklepem internetowym, w którym można kupić wszystko. Firma zatrudnia obecnie ponad 150 tysięcy pracowników. Amazon ma swoje oddziały w wielu krajach na świecie, także i w Polsce. | CHIP