face id

Da się oszukać Face ID w iPhone’ie X

Fot. YouTube
Podczas premiery iPhone'a X Apple przekonywało, że opracowane przez firmę skanowanie twarzy gwarantuje najwyższy poziom ochrony smartfonu. Okazuje się, że Face ID, jak inne sposoby logowania, też ma lukę.

Face ID w iPhone’ie od zwykłego rozpoznawania twarzy w innych smartfonach różni się tym, że rozwiązanie Apple wykorzystuje skaner podczerwieni oraz rzutnik, wyświetlający mapę 30 tysięcy punktów. Do odblokowania telefonu nie wystarczy zatem pokazanie dwuwymiarowego zdjęcia użytkownika, w ten sposób iPhone’a X nie da się oszukać (Samsunga Galaxy Note 8 już tak). Serwis Mashable odkrył jednak, że Apple zapomniało o jednej sytuacji, w której Face ID zawodzi…

Twins vs. the iPhone X

Is the iPhone X's facial recognition twin compatible?

Opublikowany przez Mashable na 31 października 2017

Chodzi o bliźniaków jednojajowych. W teście, który widzicie wyżej, jeden z braci skanuje najpierw swoją twarz, tworząc tak hasło dostępu do iPhone’a X. Sprawdza zabezpieczenie, a potem przekazuje smartfon bliźniakowi. Sprzęt nie rozpoznaje, że ma do czynienia z zupełnie inną osobą i odblokowuje urządzenie. Jest to jednak przypadek, kiedy bliźniacy są do siebie bardzo podobni. Taki sam test przeprowadził Business Insider, z tym że na potrzeby eksperymentu zaproszono bliźniaków, którzy różnili się wyglądem. Tutaj Face ID nie pomyliło się.

Oczywiście błąd będzie dotyczył niewielkiego odsetka ludzi, ale mimo wszystko widać, że funkcja nie jest doskonała. Zaznaczmy jednak, nie ma na rynku zabezpieczenia, dającego 100-procentową gwarancję ochrony danych. Oszukać można nawet skaner linii papilarnych i skaner tęczówki oka. | CHIP

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.