FSB

Estonia aresztowała agenta FSB, podejrzanego o cyberprzestępstwa

Fot. Wikimedia
Estońskie wewnętrzne służby bezpieczeństwa zatrzymały podejrzanego w chwili, gdy opuszczał on już Estonię i znajdował się na przejściu granicznym w miejscowości Narva. Zatrzymany jest podejrzany o działalność na rzecz obcej agentury (rosyjskiej FSB).

Nakaz aresztowania wydał sąd estońskiej prowincji Harju na prośbę prokuratorów prowadzących śledztwo w sprawie przestępstw komputerowych, których podejrzany obywatel Federacji Rosyjskiej miał się dopuścić oraz kolejnych, które były przez niego przygotowywane.

Według oficjalnych informacji udostępnionych przez estońskie władze, rosyjski obywatel, najprawdopodobniej agent FSB, planował przeprowadzenie cyberataków, których celem były estońskie urzędy państwowe. Zgodnie ze słowami prokurator Inny Ombler, prowadzącej śledztwo w opisywanej sprawie, zarzuty są bardzo poważne.

Estońska prokurator Inna Ombler
Prowadząca śledztwo estońska prokurator Inna Ombler (fot. Delfi TV).

Powiedziała ona: – Działania prowadzone przeciwko Republice Estonii przez przedstawiciela specjalnej służby obcego państwa to bez wątpienia poważne przestępstwo. Prokurator dodała też, że: w tej chwili możemy powiedzieć, bez ujawniania dodatkowych szczegółów, że większe szkody zostały powstrzymane.

Obecnie nie ma innych podejrzanych w tym śledztwie.

Rosyjska ambasada w Estonii opublikowała za pośrednictwem mediów społecznościowych, że została poinformowana przez estońskie Biuro Prokuratora Generalnego o zatrzymaniu 20-letniego obywatela Rosji, jednocześnie informując, że rosyjskie instytucje dyplomatyczne są gotowe udzielić swojemu obywatelowi pełnej pomocy, gdy tylko otrzymają od niego odpowiednio wniosek.

W tej sprawie wciąż jest więcej pytań niż odpowiedzi, głównie ze względu na fakt, że estońskie władze nie ujawniają szczegółów dotyczących charakteru i skali planowanych cyberataków. Raczej nie należy wiązać działalności rosyjskiego agenta z ostatnio opublikowanymi (również przez nas) rewelacjami dotyczącymi luki w kryptograficznych procedurach chroniących m.in. estońskie elektroniczne dowody osobiste. Gdy tylko zostanie ujawnionych więcej informacji, będziemy Was o tym informować. | CHIP

0
Źródło: news.err.ee
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.