xbox one x

Fatalna sprzedaż Xboxa One X w Japonii

Gracze kupili tylko nieco ponad 1600 urządzeń Microsoftu.

Analityk Michael Pachter przed premierą nowego Xboxa przewidywał, że Microsoft do końca roku sprzeda pomiędzy 0,9-1,5 miliona konsol. Optymistyczna prognoza zupełnie nie sprawdziła się na rynku japońskim. Jak raportuje magazyn Famitsu, w okresie od 6 do 12 listopada sprzedano zaledwie 1639 sztuk Xboxa One X. Dla porównania w tym samym czasie klienci kupili 6028 egzemplarzy PS4 Pro, 23613 sztuk PS4 i 84593 konsole Nintendo Switch – choć żadne z tych urządzeń nie jest już przecież gorącą nowością.

Nintendo Switch
Nowa konsola Nintendo jest niekwestionowanym liderem na rynku azjatyckim

Porażka Xboxa będzie jeszcze bardziej dotkliwa, gdy zestawi się go z mniej popularnymi konsolami przenośnymi. We wspomnianym wyżej okresie w Japonii sprzedało się 10935 Nintendo 2DS XL, 6575 New 3DS i 3023 sztuki PlayStation Vita. Xbox One X wyprzedził tylko… swojego poprzednika: Xboxa One S, na którego zakup zdecydowało się 49 osób.

Marne zainteresowanie sprzętem Microsoftu przewidzieli sprzedawcy, cały nakład nowego Xboxa został już w Japonii sprzedany, co oznacza, że dystrybutorzy nie widzieli sensu w dostarczeniu do sklepów większej liczby urządzeń. Wszystko stąd, że rynek japoński jest zupełnie inny od amerykańskiego czy europejskiego. W kraju leżącym na zachodnim Pacyfiku lepiej sprzedają się rodzime produkty. Gdy zwykły Xbox One debiutował w grudniu 2013 roku w ciągu pierwszych czterech dni w Japonii zdobył 23562 klientów. Z kolei w dniu premiery PS4 i Wii U sprzedano tam odpowiednio 309 i 308 tysięcy konsol, produkowanych przez Sony oraz Nintendo.

Wciąż nie wiemy, jak słabe zainteresowanie Xboxem One X w Japonii wypadnie na tle reszty świata. Microsoft nie opublikował na razie swoich raportów sprzedażowych. W Polsce za Xboxa One X trzeba zapłacić około 2200 złotych. | CHIP