Google wie, gdy ktoś Ci patrzy przez ramię

Sztuczna inteligencja wykryje podglądacza.

Inżynierowie Google Hee Jung Ryu i Florian Schroff stworzyli narzędzie do blokowania ekranu kiedy ktoś bez pozwolenia zacznie się mu przyglądać. Funkcja będzie bardzo przydatna w środkach komunikacji miejskiej, gdzie bardzo trudno jest o prywatność. Aplikacja nazywana roboczo „elektronicznym strażnikiem ekranu” została napisana z użyciem frameworka TensorFlow do programowania sztucznej inteligencji.

Google wykryje podglądacza za pomocą przedniej kamery smartfonu (fot. Google)

Kiedy wścibski współpasażer za bardzo zacznie interesować się tym, co piszemy na smartfonie, aplikacja w ciągu 2 milisekund przełączy się w tryb przedniej kamery wyświetlając komunikat i zaznaczając podglądacza. Aplikacja może działać tak szybko ponieważ wykorzystuje moc procesora zamiast łączyć się z chmurą Google. Ma to też swoje minusy. Na pewno zbyt długie używanie „strażnika” skróci czas pracy bez ładowania baterii. Możemy jednak używać go tylko wtedy, kiedy zależy nam na prywatności.

Rozpoznawanie twarzy jest obecnie stosowane w niektórych smartfonach z wyższej półki. Taką funkcję mają między innymi Samsung Galaxy S8 i iPhone X. Niedługo także Huawei wprowadzi podobną technologię w swoich telefonach. Według chińskiej firmy ma ona być 10 razy dokładniejsza niż FaceID Apple.

Google w 2013 roku opatentowało też reklamy rejestrujące czas przez jaki na nie patrzono. Reklamodawca miałby płacić więcej za osoby, które dłużej przyglądały się danemu bilbordowi. Jak dotąd gigant jednak nie wykorzystał swojego pomysłu w praktyce. | CHIP