Osiem rdzeni w AMD Ryzen 3 1200?

To nie pierwszy raz kiedy tańsze procesory AMD okazują się skrywać w sobie nieco więcej niż wynikałoby ze specyfikacji.

Pozazdrościć szczęścia – tak tylko mogę skomentować doniesienie rosyjskiego internauty, który zakupił procesor AMD Ryzen 3 1200, włożył do płyty głównej i po dłuższej chwili używania odkrył iż jego CPU pracuje podejrzanie szybko. Okazało się iż jego Ryzen 3 1200 ma osiem rdzeni. Ponieważ SMT (odpowiednik Hyper-Threadingu u AMD) nie działało, procesor pozostawał jednostką ośmiowątkową. To, względem standardowych 4 rdzeni i 4 wątków Ryzena 3 1200 i tak olbrzymi zysk. Z udziałem nietypowego CPU powstał też film.

Procesor poddany został m.in. testowi w Cinebench R15, w którym Ryzen 3 1200 powinien wyciągać niecałe 500 punktów. Ten uzyskał wynik 897 punktów.

Nie jest to pierwszy taki przypadek. Pojawiły się już wcześniej, bo jeszcze latem, informacje o ośmiordzeniowych/szesnastowątkowych Ryzenach 5 1600 i 1600X. Tam przyrost wydajności był oczywiście odpowiednio mniejszy niż w dzisiejszym przypadku.  Wówczas udało się wyśledzić źródło pochodzenia procesorów – wszystkie zostały wyprodukowane w tej samej fabryce w Malezji. Jak będzie w przypadku ośmiordzeniowego Ryzena 3 1200 – zobaczymy. Mało prawdopodobne by był to odosobniony przypadek, więc kupując budżetowy procesor jest mała szansa na dodatkowe cztery rdzenie.

AMD ma podobne historie w swoim portfolio już od lat. Odblokowywanie Phenoma II X2 550 by skorzystać z jego pozostałych dwóch rdzeni było swoistym hitem 8 lat temu. Przypadki w produkcji czy celowe działanie? Może AMD „nauczyło” się tej strategii od kupionego w 2006 roku ATI? Pamiętacie Radeona 9500, którego bez problemu można było zmienić w topowego wówczas 9700? | CHIP