Oszczędzanie transferu danych za pomocą Datally

Program Google'a daje większą kontrolę nad aplikacjami.

Datally to opracowana przez Google aplikacja, która przeznaczona jest dla osób, korzystających z ograniczonego limitu transferu danych. Jej celem jest nadzór nad ilością przesyłanych danych. Jej zaletą jest wygodny interfejs, a w kontrolowaniu transferu pomagają statystyki użycia sieci gromadzone przez program. Tę akurat aplikację Google testowało na Filipinach, gdzie pobrało ją pół miliona użytkowników. Używający jej Filipińczycy ograniczyli transfer danych o ok. 30 proc., co jest więcej niż zadowalającym wynikiem.

Datally pozwala kontrolować użycie transferu przez konkretne aplikacje (fot. Google)

Datally nie tylko umożliwia sprawdzenie, jakie aplikacje wysyłają dane, ale też kiedy to robią. Można ustawić analizę ruchu dla danej godziny, całego dnia, podsumowanie tygodniowe lub miesięczne.

Google Datally

Kontroli zużycia danych służy funkcja Data Saver, która po prostu odłącza od sieci aplikacje wysyłające w tle. Przy czym użytkownik może sprawdzić, ile danych zużywają te programy. Jednocześnie Datally informować użytkowników o pobliskich sieciach Wi-Fi i ułatwi podłączenie się do nich.

Jeśli zdecydujecie się skorzystać z tego programu pamiętajcie, że aplikacje przestaną wysyłać powiadomienia push. Oznacza to, że nie otrzymacie wówczas powiadomień wysyłanych przez komunikatory takie jak Messenger Facebooka czy WhatsApp. Warto jednak zainstalować Datally, jeśli chcecie dowiedzieć się, jakie aplikacje bezkarnie do tej pory transferowały dane i potem wyłączyć to w ustawieniach Androida.

Datally jest częścią projektu „Następny milion użytkowników” uruchomionego przez Google. Program został bowiem zaprojektowany została z myślą o osobach mieszkających w tych krajach, gdzie brak infrastruktury sieciowej, a przesyłanie danych jest kosztowne.  Aplikację Datally można już pobrać ze sklepu Google Play. Program działa na urządzeniach z zainstalowanym Androidem od wersji 5.0. | CHIP