Cebula (jako ilustracja trasowania cebulowego)

Powstała darkwebowa wersja Wikipedii

Dzięki temu cenzura nie ograniczy dostępu do encyklopedii.

Jednym z krajów, stosunkowo nieodległym i dość często – przynajmniej do niedawna – odwiedzanym przez turystów z Polski, w którym Wikipedia jest zakazana i zablokowana jest Turcja. Blokada Wikipedii w Turcji ma podłoże czysto polityczne. Rząd Turcji zdecydował się na taki krok po tym, jak w serwisie pojawiły się informacje na temat represji wobec osób, biorących udział w nieudanym zamachu stanu w tym kraju. Z kolei w Syrii – gdzie również nie ma oficjalnie dostępu do Wikipedii – syryjsko-palestyński działacz i jeden z edytorów Wikipedii: Bassel Khartabil, został najprawdopodobniej zabity przez siły podległe syryjskiemu rządowi.

Alec Muffett, były pracownik Facebooka, inżynier specjalizujący się w kwestiach bezpieczeństwa danych, opracował eksperymentalną usługę, pozwalającą przeglądać Wikipedię w dark necie, dzięki czemu nie tylko zapewnił obywatelom państw stosujących cenzurę dostęp do tego serwisu, ale jednocześnie zapewnił odwiedzającym praktycznie pełną anonimowość. Sama Wikipedia nie jest w żaden sposób zaangażowana w projekt Muffetta.

Ukryta wersja Wikipedii pozwala anonimowo przeglądać jej zasoby z rejonów, gdzie serwis jest oficjalnie zablokowany (fot. Pixabay).

Darkwebowa wersja Wikipedii jest dostępna za pośrednictwem przeglądarki Tor, z definicji przeznaczonej do przeglądania sieci ukrytej za pomocą mechanizmu trasowania cebulowego (z ang. onion routing). Co prawda „zwykła” Wikipedia również jest dostępna przez sieć Tor, ale ruch wymieniany w tym przypadku pomiędzy użytkownikiem a serwisem jest podatny na śledzenie. Muffett opracował usługę, która w całości ukrywa treść w szyfrowanym kanale, dzięki czemu wszystkie pakiety wymieniane pomiędzy użytkownikiem a Wikipedią pozostają poza ewentualnym nasłuchem. Ani cenzorska władza, ani usługodawca internetowy, czy pracodawca nie są w stanie wykryć, z jakich serwisów korzystamy, gdy te są w całości ukryte za trasowaniem cebulowym.

Muffett ma doświadczenie w tego typu działaniach. W 2014 roku, pracując wówczas jeszcze dla Facebooka, opracował ukrytą wersję serwisu tej sieci społecznościowej, umożliwiając korzystanie z niej osobom przebywającym w krajach, gdzie Facebook oficjalnie jest niedostępny. W tym roku podobną usługę uruchomił amerykański tytuł „The New York Times”. „TNYT” wykorzystał opracowane właśnie przez Muffetta narzędzie zwane Enterprise Onion Toolkit (EOTK). | CHIP