Serwery z procesorami EPYC wstrząsną rynkiem już w grudniu

Usługi w chmurze bardziej dostępne dzięki obniżeniu kosztów.

AMD na początku roku rzuciło rękawicę Intelowi oferując bardzo ciekawą alternatywę w postaci udanych procesorów Ryzen konkurujących ceną oraz osiągami. Okazuje się jednak, że jeszcze większa walka nastąpi na rynku procesorów wykorzystywanych w centrach danych. Korzystają z nich zarówno duże jak i średnie przedsiębiorstwa. Obniżenie kosztów związanych ze sprzętem o połowę może się przełożyć na większa popularność usług świadczonych w chmurze, a także niższe ceny. Wszystko dzięki nowym procesorom AMD EPYC, o których informowaliśmy w CHIP-ie pod koniec czerwca.

Serwery z nowymi procesorami EPYC pojawią się w grudniu (fot. AMD)

Serwer HPE DL285 dziesiątej generacji wykorzystuje procesory AMD EPYC 7601. W testach wydajności SPECrate 2017_fp_base oraz SPECfp_rate2006 dwuprocesorowy system stworzony przez Hewlett Packard Enterprise uzyskał rekordowe rezultaty dla tej klasy serwerów. Wyniki wymienionych testów to odpowiednio: 257 punktów (SPECrate 2017_fp_base) oraz 1980 punktów (SPECfp_rate2006). Nieco gorszy wynik nowy serwer oparty na układach AMD uzyskał w teście SPEC CINT2006rate_base: 2210 punktów. Lepsze rezultaty w tym teście uzyskały np. dwuprocesorowy serwer Cisco UCS C240 M5 (Intel Xeon Platinum 8180M, 2.50GHz –  wynik: 2710 punktów) czy, również dwuprocesorowy, Fujitsu PRIMERGY RX2540 M4 (Intel Xeon Platinum 8180, 2.50GHz – wynik:  2870 punktów).

Nie zmienia to jednak faktu, że nowe układy AMD EPYC stanowią bardzo atrakcyjną ekonomicznie platformę budowy serwerów. O tym, że chipsety EPYC mają być tańsze od produkowanych przez konkurencję pisaliśmy pod koniec czerwca. Wyniki najnowszych testów pokazują, że zapowiedzi AMD nie były rzucane na wiatr.

Serwer HPE ProLiant DL385
Dwuprocesorowe serwery HPE ProLiant z AMD EPYC pozwalają dokonywać obliczeń na maksymalnie 64 wątkach (fot. AMD).

Procesory EPYC mają od 8 do 32 rdzeni i obsługują 64 wątków. Wykorzystany w testach system składał się z dwuprocesorowej konfiguracji wykorzystującej łącznie 64 rdzeni AMD EPYC. Serwer do przetwarzania danych używał 4 TB pamięci oraz 128 linii PCIe. Testy zostały wykonane przez organizację SPEC. Zajmuje się ona pomiarami wydajności najnowszych rozwiązań serwerowych. Lubiący porównania i tabele, mogą zapoznać się ze wszystkimi wynikami testów z grupy SPEC CPU2006 opublikowanych w czwartym kwartale br. oraz z wynikami testów z grupy SPEC CPU2017. Natomiast zainteresowanych szczegółowymi danymi na temat testowanej platformy (komponenty, system operacyjny itp.) odsyłamy bezpośrednio do opublikowanego przez SPEC.org raportu z jednego z testów. | CHIP