Uwaga – fałszywe maile od Morele.net

Sklep ostrzega swoich klientów przed oszustami.

Przestępcy używają metody zwanej „spoofingiem”. Polega ona na sfałszowaniu nagłówka wiadomości e-mail. Domena, która widnieje w adresie nadawcy jest taka sama jak popularnego sklepu. Wiadomość zatytułowana „Faktura VAT do zamówienia nr 4389844” zawiera załącznik z wirusem. E-maile nie są wysyłane z serwerów sklepu internetowego Morele.net. Firma zgłosiła sprawę na policję. Ostrzega też klientów na swojej stronie internetowej oraz wysyła komunikaty w formie wiadomości e-mail.

Sklep internetowy ostrzega swoich klientów przed oszustami (fot. Morele.net)

Radzimy zachować czujność i dobrze przyglądać się podejrzanym e-mailom. Najlepiej nie klikać w żadne linki, które mogą być umieszczone w wiadomości ani nie otwierać załączników. Zwłaszcza w podejrzanych formatach takich jak .zip. Wasz adres powinien też widnieć w polu „do”. Sklepy internetowe nie wysyłają informacji zbiorczych. Jeśli otrzymamy taką wiadomość, sprawdźmy na stronie sklepu, czy faktura o takim numerze faktycznie widnieje w systemie.

Spoofing to bardzo popularna i skuteczna metoda internetowego oszustwa. W tym roku na skrzynki mailowe polskich firm i osób prywatnych trafiały sfabrykowane e-maile między innymi firm kurierskich oraz znanych marek takich jak Facebook, Microsoft oraz Amazon. | CHIP