160 milionów dolarów zamrożonych przez błąd w protokole ethereum

Może dojść do twardego podziału kryptowaluty.

Parity Technologies dostarcza oprogramowanie, dzięki któremu można korzystać z ethereum. Niestety, w bibliotece JavaScript napisanej przez programistów Fundacji Ethereum znalazł się błąd, który miesiąc temu zablokował około 1 procent portfeli. Ich właściciele zgromadzili łącznie równowartość aż 160 milionów dolarów, do których nie maja teraz dostępu. Teraz firma chce naprawić swój błąd i pomóc poszkodowanym.

Firma Parity Technologies dostarcza oprogramowanie do obsługi portfelów ethereum oraz bitcoina (fot. Parity Technologies)

Operacja ma polegać na twardym podziale ethereum, jest to tzw. „hard fork”. Polega on na tym, że tworzona jest zupełnie nowa kryptowaluta, pozbawiona błędu. Nowy protokół ma też zapobiec podobnym sytuacjom w przyszłości. Aby do tego jednak doszło, społeczność musi wyrazić zgodę na podział, a to nie jest do końca przesądzone. Mimo że twardy podział miałby odblokować portfele użytkowników i zabezpieczyć je przed podobnymi zdarzeniami w przyszłości.

Obecnie istnieją dwie wersje etherem, możliwe, że niedługo pojawi się kolejna (graf. CoinMarketCap)

Ethereum już raz zmagało się z podobnymi problemami. W zeszłym roku ukradziono z kont organizacji DAO ethereum o wartości 150 milionów dolarów. Kryzys został rozwiązany przez zmiany w protokole, która jednak nie do końca się udała, wówczas powstały dwie kryptowaluty. Ethereum Classic (ETC) to starsza kryptowalutu z nienaprawionymi błędami, natomiast ETH to obecnie druga najpopularniajesza kryptowaluta wyceniana na ponad 400 dolarów za jednostkę. Łączna wartość ETC wyceniana jest obecnie na 2,8 miliarda dolarów. | CHIP