Alphabet przesyła internet za pomocą laserów

Fot. Adamantios
Szybki, nawet 20 gigabitowy internet będą przesyłać nadajniki komunikujące się za sobą za pomocą wiązek światła. Przedsięwzięciem Alphabetu zainteresowały się między innymi Indie, które już podpisały kontrakt na rozbudowę sieci z zastosowaniem nowej technologii.

Laboratorium Alphabetu ma kolejny pomysł jak dostarczyć internet dużych prędkości do miejsc, gdzie są problemy z infrastrukturą. Tym razem firma udoskonaliła dobrze znaną jeszcze z XIX wieku metodę optycznego przesyłania danych. Internet będzie przesyłany za pomocą laserów na duże odległości. Technologia ma też wadę, bowiem podczas deszczu albo śnieżycy, kiedy widoczność jest ograniczona działa niestabilnie. Alphabet zapowiedział, że stara się rozwiązać te problemy, jednak nie podał żadnych szczegółów.

Już w 1880 roku Aleksander Graham Bell używał światła do przesyłania dźwięku za pomocą tak zwanego fotofonu (graf. Silvanus P. Thompson)

Bezprzewodowy internet Alphabetu został już zamówiony przez rząd Indii. Dwa tysiące optycznych przekaźników zostanie zamontowanych co 20 kilometrów. Przekaźniki będą przesyłały dane z prędkością nawet 20 gigabitów na sekundę. Użytkownicy końcowi podłączą się do sieci za pomocą Wi-Fi oraz LTE. Technologia ma zastąpić dużo droższe światłowody.

Laboratorium X, należące do spółki Alphabet, już wcześniej eksperymentowało z przesyłaniem sieci. Impulsem do prac były skutki huraganu Maria. Maria zniszczyła praktycznie wszystkie stacje bazowe sieci komórkowej na wyspie Puerto Rico. We współpracy z amerykańskim operatorem AT&T Alphabet opracował przekaźniki unoszące się na balonach. Sztuczna inteligencja jest w stanie przewidzieć kierunek wiatru, dzięki czemu balony z przymocowanymi nadajnikami pozostają na wyznaczonym obszarze.

Alphabet podwiesza nadajniki telefonii komórkowej pod balonami (fot. X)

Także inne firmy pracują nad dostarczeniem szybkiego internetu w niestandardowy sposób. Już w przyszłym roku firma OneWeb umieści na niskiej orbicie 720 satelitów komunikacyjnych. Internet satelitarny najnowszej generacji pobierze dane z prędkością 200 Mb/s oraz zapewni 50 Mb/s uploadu. Natomiast SpaceX w niedalekiej przyszłości planuje umieścić na niskiej orbicie aż 4,5 tysiąca nadajników. Podobne plany ma również Samsung. | CHIP

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.