asus novago

Asus NovaGo i HP Envy x2 – pierwsze laptopy ze Snapdragonem

Nawet 22 godziny pracy po jednym ładowaniu.

O planach wprowadzenia na rynek laptopów zbudowanych na platformie ARM, a nie x86/64 wiemy od ponad roku. Microsoft w październiku wyjaśniał, że główną zaletą tych urządzeń będzie długi czas pracy baterii. I rzeczywiście – pierwsze laptopy zaprezentowane dziś przez Qualcomma potwierdzają tę tezę, wyznaczając jednocześnie nową trend tzw. „always connected PC”. Mają to być bowiem komputery cały czas pozostające online. Zamiast je wyłączać, użytkownik będzie mógł je przełączyć w stan czuwania, a wznowienie ich pracy ma być równie szybkie, co odblokowanie smartfona.  W obydwu komputerach za centralną jednostkę obliczeniową służy Snapdragon 835, oba są też, co oczywiste, obsługiwane przez Windows 10 S, który będzie można zaktualizować bezpłatnie do wersji 10 Pro. Urządzenia zadebiutują wiosną 2018 roku.

Asus NovaGo

asus novago
Asus NovaGo (fot. Gizmochina.com)

Laptop Asusa wyposażony został w 13,3-calowy, dotykowy ekran Full HD, który można także obsługiwać piórkiem działającym z 1024 poziomami nacisku. Konstrukcja nie ma odczepianej klawiatury, ale wyposażona została w zawias 360-stopni, zatem łatwo go można przełączyć w tryb tabletu. Poza procesorem Snapdragon 835 o częstotliwości 2,45 Ghz znajdziemy układ graficzny Adreno 540, 4 lub 8 GB RAM-u oraz 64 lub 128 GB pamięci wewnętrznej. Na pokładzie znalazło się miejsce dla dwóch portów USB 3.1, czytnika kart microSD (do 256 GB), portu HDMI, modułu WiFi 802.11ac, LTE X16 gniazda słuchawkowego, slotu na kartę nano-SIM oraz czytnika linii papilarnych w touchpadzie.

Najciekawiej prezentuje się akumulator (52 Wh), który powinien wystarczyć na 22 godziny pracy lub 30 dni czuwania (sic!). Urządzenie waży 1,39 kg. NovaGo z 4 GB RAM-u i 64 GB pamięci ma kosztować 599 dolarów (około 2100 zł), podczas gdy wersja 8 GB/128 GB ma być dostępna w cenie 799 dolarów (około 2850 zł).

HP Envy X2

hp envy x2
Hp Envy x2 (fot. Gizmochina.com)

HP Envy X2 to z kolei konstrukcja przypominająca Surface’a Pro (sprawdź aktualne ceny) – znajdziemy tu zatem 12,3-calowy, dotykowy ekran Full HD również współpracujący z piórkiem. Odczepiana klawiatura sprawia, że urządzenie możemy wykorzystywać jak tablet. Całość jest cienka (6,9 mm grubości) oraz lekka (700 g). W przeciwieństwie do Asusa, laptop HP będzie oferowany tylko w jednej konfiguracji: 8 GB RAM-u i 256 GB pamięci wewnętrznej. Na pokładzie znajdziemy także moduł LTE X16, dwa porty USB-C 3.1, złącze słuchawkowe, dwie kamery oraz baterię pozwalającą na pracę przez 20 godzin. Cena urządzenia nie została jeszcze podana.

To nie jedyne laptopy, które pojawią się z układami Qualcomma na pokładzie. W niedalekiej przyszłości swoje maszyny powinni przedstawić inni partnerzy m.in. Lenovo. | CHIP