ASUS wprowadza na rynek dwa Radeony RX Vega z serii ROG Strix

Karty graficzne zbudowane na układach AMD Radeon RX Vega zaczynają nareszcie pojawiać się na sklepowych półkach. Swoją popularność zawdzięczają m.in. temu, że niektóre z nich, takie jak nowe konstrukcje ASUS-a, to fabrycznie podkręcane modele.

Po początkowych problemach z dostępnością nowej generacji Radeonów karty te powoli zaczęły pojawiać się na rynku i okazuje się, że są coraz bardziej popularne. Nic dziwnego, bo z grami korzystającymi z API Vulkan, takimi jak choćby nowy „Wolfenstein II: The New Colossus” radzą sobie wyśmienicie. ASUS właśnie wprowadził do sprzedaży dwa nowe modele, w których zastosowano GPU AMD.

Z tyłu obu opisywanych kart znajduje się solidna, stalowa płyta z podświetlanym logo producenta (fot. ASUS)

ASUS ROG Strix RX Vega 64 OC i ROG Strix RX Vega 56 OC to karty zbudowane w oparciu o GPU Vega 10, wykonany w technologii 14 nm FinFET LPP. W przeciwieństwie do referencyjnych konstrukcji nie używają jednak jednowentylatorowego chłodzenia z charakterystyczną turbiną, a autorskie rozwiązanie ASUS-a, podobne do tego, które widzieliśmy już w innych kartach tego producenta z serii ROG Strix, jak np. ASUS ROG Strix GeForce GTX 1070Ti A8G Gaming.

Solidne chłodzenie ASUSa powinno sprawować się równie dobrze, jak w innych kartach z serii ROG Strix – cicho i wydajnie (fot. ASUS)

Obydwie karty korzystają z dwóch, 8-pinowych złączy zasilania. To konieczne, bowiem ASUS podkręcił Radeony i jasno sugeruje, że to nie koniec ich możliwości. Obie karty pracują z częstotliwością 1590 MHz, co jest niewielkim podkręceniem dla RX Vega 64 (standardowo boost do 1546 MHz), ale dla RX Vega 56 już dość pokaźnym (do 1471 MHz boost).

Obydwie karty wykorzystują też podświetlenie ASUS Aura, znane chociażby z recenzowanej wcześniej karty graficznej GTX 1070Ti oraz płyty głównej Prime Z370-A. Karty oczywiście obsługują FreeSync 2.0. | CHIP