Bitcoin stał się zabawką do spekulacji

Kryptowaluta bije kolejne rekordy.

Giełda Chicago Board Options Exchange (CBOE) ogłosiła, że od przyszłego tygodnia można będzie na niej handlować bitcoinami. Wywołało to euforię wśród inwestorów, którzy zaczęli masowo kupować najstarszą i najpopularniejszą kryptowalutę. Kiedy publikujemy tę informację, cena bitcoina wynosi ponad 16 tysięcy dolarów. Kryptowaluta jednak nie jest pozbawiona wad, na które inwestorzy zdają się nie zwracać uwagi.

Bitcoin w grudniu przekracza kolejne bariery psychologiczne (graf. CoinDesk)

Przede wszystkim bitcoin w obecnej formie nie pełni funkcji, do której został powołany. BTC w porównaniu do tradycyjnych pieniędzy jest walutą deflacyjną. Każda transakcja musi być zatwierdzona w rejestrze, który mają wszyscy posiadacze wirtulanych portfeli. Aby jednak transakcja doszła do skutku, musi być znaleziony kolejny łańcuch blokowy obliczany obecnie przez wyspecjalizowane do tego maszyny.

Bitcoin to pierwsza kryptowaluta. Mimo wzrostu wartości ma ona swoje wady (fot. Michael Wuensch)

BTC jest pomyślany w ten sposób, aby z czasem trudność obliczenia kryptowaluty się zwiększała. To powoduje, że ilość wirtualnego pieniądza jest ograniczona. Z tego powodu cena bitcoina jak każdego dobra, którego jest ograniczona ilość, rośnie w czasie. W pewnym momencie może się jednak okazać, że za bitcoinem nie stoi nic poza spekulantami. Jeśli za kryptowalutę nie możemy towarów i usług dostępnych klasyczne pieniądze, na które BTC jest – teoretycznie – wymienialny, to tak naprawdę nie pełni ona swojej funkcji i trzeba się zacząć zastanawiać, czy nie mamy do czynienia z bańką spekulacyjną, która w pewnym momencie pęknie.

Inwestorzy z giełdy w Chicago zainteresowali się bitcoinem co wywołało duże wzrosty wartości tej kryptowaluty (fot. Ɱ)

Taki rozwój wypadków przyjęłoby z ulgą wiele osób, które pokładają w kryptowalutach i technologii blockchain nadzieję. Informowaliśmy w CHIP o tym, że Steam przestał rozliczać płatności w bitcoinach ze względu na wysokie koszty związane z transakcjami. Bitcoin zyskuje bardzo mocno na efekcie skali i prawdopodobnie to nie koniec jego umacniania się względem tradycyjnych walut. Pamiętajmy jednak o tym, że wartość całego rynku kryptowalut stanowi bardzo mały ułamek pieniędzy, którymi dysponują fundusze inwestycyjne oraz banki. I to mimo tak wysokich kursów BTC.

Bitcoin podrożał w ciągu doby o ponad 20 procent (graf. Coinranking)

Bitcoin ma wiele zalet, które obnażają źle działający system finansowy na świecie oparty na tradycyjnych walutach oraz kredytach, ale sam ma również wady. To pierwsza kryptowaluta, która uzyskała taką popularność, ale przyszłość jednak będzie należała do jednej z alternatywnych kryptowalut, która zapewni lepszą skalowalność przy zachowaniu bezpieczeństwa informacji o przeprowadzonych transakcjach. | CHIP