„Bitcoin powinien zostać zdelegalizowany”

W wywiadzie udzielonym dla telewizji Bloomberg Joseph Stiglitz powiedział m.in.: Bitcoin nie pełni żadnej społecznie użytecznej funkcji i powinien zostać zdelegalizowany. Według ekonomisty: – Bitcoin odniósł sukces tylko z powodu potencjalnego obejścia prawa, braku nadzoru. Joseph Stiglitz dodał także: – Dlatego wydaje mi się, że powinien zostać uznany za nielegalny. To bańka (spekulacyjna, przyp. red.), która dostarczy wielkiej liczbie ludzi wiele ekscytacji, kiedy kurs będzie rósł, potem spadnie.

Ekonomista uważa, że popularność bitcoina wynika z tego, że służy spekulantom, i choć  sama idea kryptowalut nie jest zła, to powinny być one tworzone i kontrolowane przez rządy.

Stiglitz nie jedynym ekonomistą, który ma wątpliwości, co do bitcoina. Jamie Dimon, CEO banku JPMorgan we wrześniu tego roku powiedział podczas konferencji zorganizowanej przez bank Barclays, że „bitcoin jest gorszy niż kwiaty tulipanów„, przypominając XVII-wieczną tulipanową gorączkę. Obiekcje mają także Kenneth Rogoff, były główny ekonomista Międzynarodowego Funduszu Walutowego oraz Vitor Constancio, wiceprezes Europejskiego Banku Centralnego. Większość ekonomistów podkreśla fakt, że za popularnością bitcoina stoi jego anonimowość i możliwość prania brudnych pieniędzy.

Wartość jednego bitcoina to obecnie ponad 11 tys. dolarów.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.