Koniec anonimowości w świecie kryptowalut

Służby dowiedzą się, kto jest właścicielem danego portfela.

Komisja Europejska znowelizowała dyrektywę dotyczącą przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy. Unijne instytucje będą miały prawo kontrolować serwisy i firmy zajmujące się kryptowalutami. Giełdy kryptowalut i producenci oprogramowania do zarządzania portfelami będą mieli obowiązek wskazywać ich właścicieli.

Francuski minister finansów Bruno Le Maire chce większej kontroli nad rynkiem kryptowalut (fot. Siren Com)

Francuski minister finansów Bruno Le Maire obawia się spekulacji i prania brudnych pieniędzy przy użyciu kryptowalut. Namawia pozostałych przedstawicieli krajów wchodzących w skład grupy G20, aby kwestia regulacji rynku kryptowalut została poruszona podczas przyszłorocznego szczytu. Konferencja zaplanowana jest na 30 listopada 2018 w Buenos Aires. Będą na niej ministrowie finansów 19 najbogatszych krajów świata, przedstawiciele Komisji Europejskiej, a także szefowie banków.

Na szczycie G20 spotykają się przedstawiciele najbogatszych państw (fot. Kremlin.ru)

Bitcoin ma tę zaletę dla śledczych, że tak naprawdę wszystkie transakcje da się wyśledzić. Do tej pory służby czekały, aż przestępcy przeleją pieniądze na prawdziwe konta bankowe. Teraz nawet to nie będzie konieczne i wystarczy, że zgłoszą się do firm obsługujących płatności w kryptowalutach. Oznacza to de facto koniec anonimowości, która i tak była iluzoryczna. | CHIP