MIUI 9 – lista 27 modeli smartfonów Xiaomi do aktualizacji

Będzie sterowanie gestami, podobne do tego z iPhone'a X.

Bazujący na Androidzie MIUI 9 wreszcie wchodzi szerzej do użytku. Xiaomi ogłosiło zestawienie wszystkich modeli, które otrzymają update. Względem pierwotnych założeń listę wzbogacono o dość leciwe modele, m.in. Mi 3, Redmi Note 3, a nawet Redmi Note 2. Pełna lista poniżej:

Mi Mix 2
Mi Note 3
Mi 6
Mi Max 2
Mi 5X
Mi 5
Mi 5C
Mi Mix
Mi Note 2
Mi 5S
Mi 5S Plus
Mi Note
Mi 4S
Mi 4C
Mi 3
Redmi Note 4
Redmi Note 3
Redmi Note 2
Mi Max
Redmi Note 5A
Redmi 5A
Redmi Note 4X
Redmi 4X
Redmi 5
Redmi 5 Plus
Redmi 4
Redmi 2.

Snapdragon 410, 1 lub 2 GB RAM-u i pierwotnie Android 4.4 KitKat – a jednak Redmi 2 ma otrzymać aktualizację systemu do MIUI 9 (fot. Xiaomi)

Na liście zaskakuje obecność naprawdę starych modeli. Redmi 2 czy Redmi Note 2 to już przedstawiciele „dawno minionej epoki”. Pierwszy ze smartfonów wchodził na rynek z Androidem KitKat, drugi z Lollipopem.

Obsługa gestami to jedna z charakterystycznych cech iPhone’a X. Xiaomi doda podobną możliwość wraz z następnym większym updatem MIUI 9. Chiński producent poinformował o kilku szczegółach, dotyczących wersji beta systemu, oznaczonej jako MIUI 9 Global Beta ROM 7.12.28. Na razie nie zachęcamy do zabawy nie do końca gotowym ROM-em, ale kiedy wyjdzie jako finalna edycja z pewnością przyjrzymy się nowym gestom w smartfonach Xiaomi.

Gesty zapowiedziane przez Xiaomi wyglądają jakby znajomo… (graf. Xiaomi)

Jak będą działały gesty w MIUI 9? Jeśli chcemy powrócić do ekranu głównego, wystarczy przeciągnąć palcem od dołu ekranu do góry. Jeżeli jednak zatrzymamy ruch na sekundę, wyświetlą nam się ostatnio uruchamiane aplikacje. Przesunięcie palcem od lewej krawędzi do środka ekranu skutkować będzie powrotem do poprzedniej strony.

Na grafice udostępnionej przez producenta (wyżej) widzimy nazwy kilku modeli, w których ma działać obsługa gestami. O ile nie powinna dziwić obecność Mi Mix 2 czy jego poprzednika, to budżetowe smartfony z serii Redmi są już pewnym zaskoczeniem. Redmi 5 i 5 Plus są tanimi smartfonami, a dodawanie nowych funkcjonalności w tym segmencie jest niestandardowym posunięciem. Chyba reszta branży ma się czego uczyć od firmy z Pekinu. | CHIP