Mobilne AMD Ryzen z mocną grafiką?

Rodzina mobilnych AMD Ryzen zyska wkrótce kilka kolejnych modeli. W tym jeden z jeszcze silniejszym GPU.

Do dotychczas zaprezentowanych AMD Ryzen 5 2500U i AMD Ryzen 7 2700U dołączą wkrótce kolejne trzy modele. Dwa z nich to przedstawiciele nowej linii G. Zacznijmy jednak od jednostki, która dołączy do już wprowadzonej linii U. Ryzen 3 2300U, bo o nim mowa, będzie procesorem najniższych spośród tych, o których już wiemy. Chociaż z grafiki udostępnionej przez portal Cero Informatica nie wynika jaka będzie budowa nowego CPU (poza jego układem graficznym), to można przypuszczać iż będzie to czterordzeniowa i czterowątkowa jednostka. Zintegrowany w nim GPU tu Radeon Vega 6, zatem zubożony względem pokazanego już Radeona Vega 8 obecnego w Ryzen 5 2500U.

Nowe modele mobilnych AMD Ryzen. Jest szansa na sukces m.i. za sprawą grafiki (fot. Cero Informatica)

Ciekawie jest w przypadku serii G, a więc odpowiednika modeli H Intela. Mają wyższe TDP, możemy zatem spodziewać się większych częstotliwości pracy. Prawdopodobnie pojawi się także model Ryzen 7, ale nie został póki co uwzględniony. Na tę chwilę wiemy o dwóch modelach: AMD Ryzen 3 2200G oraz AMD Ryzen 5 2400G. Pierwszy z nich będzie jednostką czterordzeniową, pozbawioną SMT, drugi natomiast przy także aktywnych 4 rdzeniach będzie w stanie pracować jednocześnie nad 8 wątkami.

Nowy Ryzen 3 uzupełni dotychczas znane procesory linii U (fot. Cero Informatica)

To co interesujące szczególnie, to układ graficzny w mocniejszym procesorze. AMD Radeon RX Vega 11 będzie w chwili wprowadzenia prawdopodobnie najsilniejszym zintegrowanym układem graficznym na rynku. Biorąc pod uwagę to, że już Radeon RX Vega 10, obecny w AMD Ryzen 7 2700U jest dość mocną kartą, to bogatszy o 1 blok CU (a więc posiadający ich 11, co przekłada się na 1064 jednostki).

Poniższa tabelka podsumowuje to, co na tę chwilę wiemy o mobilnych Ryzenach.

AMD Ryzen seria G
AMD Ryzen 5 2400G4 rdzenie / 8 wątkówRadeon RX Vega 1165W
AMD Ryzen 3 2200G4 rdzenie / 4 wątkiRadeon RX Vega 865W
AMD Ryzen seria U
AMD Ryzen 7 2700U4 rdzenie / 8 wątkówRadeon RX Vega 1015W
AMD Ryzen 5 2500U4 rdzenie / 8 wątkówRadeon Vega 815W
AMD Ryzen 3 2300U?Radeon Vega 6?

Czy nowe Ryzeny będą w stanie wywalczyć lepszą pozycję dla AMD na rynku laptopów? Wiele zależy nie tyle od samych CPU, ile od producentów laptopów. Ci bowiem mogą stworzyć naprawdę dobre konstrukcje lub, jak to bywało wcześniej, wprowadzić nieliczne i niezbyt dobrze wykonane modele. Czasu jest jednak sporo, bo nowe CPU pojawią się dopiero wiosną 2018. | CHIP

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.