Dwa nowe procesory Media-Teka z serii P w 2018 roku

Nowe SoC będą przeznaczone dla smukłych smartfonów klasy średniej.

Prezes Media-Teka, Chan Kwang Chau, potwierdza, że w 2018 roku zobaczymy dwa nowe procesory serii Helio P. Szef firmy z Tajwanu przyznaje też, że korporacja zamierza celować w średni segment rynku. Już wcześniej Media-Tek zapowiedział wycofanie się z walki na półce high-end z Samsungiem, Qualcommem czy HiSilicon. Wyglądało to jak plan odejścia od rozwijania najsilniejszych jednostek. Jednak nie do końca tak będzie. Media-Tek potwierdza bowiem, że nowe procesory serii Helio P skorzystają z Edge AI, czyli nowej architektury, używającej mocy obliczeniowej CPU, GPU i VPU (vision processing unit) do uniwersalnych obliczeń związanych głównie z VR / AR.

Procesory Media-Tek Helio P trafiają głównie do chińskich smartfonów, takich jak choćby Umi Max (fot. Umi)

Seria Helio P to modele SoC dla smartfonów o smukłej sylwetce. W porównaniu np. z linią Helio X są to jednostki wyraźnie chłodniejsze, ale zwykle też nieco wolniejsze. Aktualnie najsilniejszym przedstawicielem serii P jest model Helio P30.

Media-Tek nie odniósł się do nieoficjalnych informacji o tym, że modemy LTE tej firmy mają trafić do produktów Apple’a. Teraz firma z Cupertino korzysta z rozwiązań Intela i Qualcommu. Możliwości produkcyjne Media-Teka na pewno pozwoliłyby na realizację zamówień dla Amerykanów. Jednak także Apple nie odniosło się na razie do tej informacji. | CHIP