Nowy, niezapowiedziany wcześniej układ AMD

AMD 400 Series Chipset pojawił się w dokumencie PCI-SIG.

Chociaż obecnie chipset płyty głównej nie ma już tak kolosalnego wpływu na wydajność komputera jak np. 15 lat temu, to nadal wprowadzenie nowego układu sterującego często oznacza zupełnie nowe możliwości komputera. Dlatego warto się przyjrzeć przeciekowi dotyczącemu nowego chipsetu AMD określonego jako seria 400.

Źródłem przecieku jest dokument PCI-SIG, a więc organizacji zajmującej się (w ramach CI-SIG Compliance Program) testowaniem i pilnowaniem standardów dla magistrali PCI, w tym PCIe. Oznacza to, że organizacja ma dostęp do nowych chipsetów zanim te trafią na rynek, lub, jak w tym przypadku, zanim nawet zostaną ogłoszone oficjalnie.

Fragment dokumentu PCI-SIG. Widać wyraźnie nazwę oraz obsługę PCIe 3.0 (fot. PCI-SIG)

Układ AMD serii 400 to przede wszystkim usprawnienie względem poprzedniej serii  jeśli chodzi o rodzaj PCIe. Seria 300 bowiem obsługuje wyłącznie PCIe 2.0, podczas gdy niezapowiedziany układ ma pracować już z magistralą PCIe 3.0.

Oznacza to pełne przejście na wersję 3.0 magistrali systemowej PCIe, bo przecież same procesory AMD Ryzen posiadają kontroler dla czterech zwykłych, tj. dla urządzeń takich jak np. karta dźwiękowa czy sieciowa, linii PCIe 3.0 oraz szesnastu linii PCIe 3.0 dla kart graficznych.

Fakt iż w komputerach z AMD Ryzen możemy uruchomić karty graficzne na magistrali PCIe 3.0 zawdzięczamy nie chipsetom serii 300, a samym procesorom (fot. tomshardware)

Chociaż nie wynika to w żaden sposób z przecieku, należy też oczekiwać lepszego zarządzania energią. Byłoby to naturalną konsekwencją dotychczasowych działań AMD w dziedzinie układów sterujących, które to, z generacji na generacje, wykazują coraz mniejsze zużycie prądu.

Wykonawcą chipsetu będzie zapewne, podobnie jak w przypadku modeli poprzednich podwykonawca, firma ASMedia. Kiedy premiera? Niestety, tego w dokumencie PCI-SIG nie było, ale powinniśmy spodziewać się, że nowe chipsety wypłyną wraz z odświeżonymi Ryzenami. | CHIP