Ostrzeżenie przed fałszywymi sklepami internetowymi

W komunikacie opublikowanym przez RSO, czytamy, że w 2017 roku zespół NC Cyber zaobserwował rosnącą liczbę fałszywych sklepów internetowych. Przed świętami można się spodziewać, że powstawać będą kolejne fałszywe sklepy, których jedynym celem jest wyłudzenie pieniędzy. RSO rekomenduje dokładne zweryfikowanie sklepu. Czujność powinna wzbudzić podejrzanie niska cena produktu. Warto też sprawdzić, czy sklep jest znany przez innych użytkowników sieci i jakie ma opinie. Można też sprawdzić dane kontaktowe, adres firmy i spróbować po prostu zadzwonić. Podejrzane są także sklepy, które nie umożliwiają dokonania zakupów z opcją przesyłki za pobraniem lub takie, które żądają wysokiej opłaty za przesyłkę. Jeśli nabierzecie wątpliwości, nie kupujcie.
Regionalny System Ostrzegania to usługa uruchomiona przez Ministerstwo Cyfryzacji, która służy do powiadamiania o lokalnych zagrożeniach. Informacje umieszczane są na stronach urzędów wojewódzkich, a także w telewizji i aplikacjach na komórki. Komunikaty dotyczą różnego rodzaju lokalnych zagrożeń, jak np. klęski żywiołowe i sytuacje na drogach oraz tych związanych z cyberbezpieczeństwem. Bezpłatną aplikację wysyłającą ostrzeżenia RSO znajdziecie tutaj.
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.