thorgal

Thorgal – to już 40 lat

Fot. grzegorz rosiński
Prawdodopodobnie najbardziej rozpoznawalna w Polsce oraz jedna z popularniejszych w Europie, komiksowa seria fantasy - Thorgal - obchodzi dzisiaj 40 rocznicę powstania

Seria „Thorgal” ma już fanów wśród kilku pokoleń miłośników komiksów. Ojcami (nomen omen) “gwiezdnego dziecka” są Grzegorz Rosiński, polski rysownik oraz Jean van Hamme, scenarzysta belgijskiego pochodzenia. Pomysł na sagę urodził się w ich głowach w 1976 r. Zaledwie rok później, przygody Thorgala Aegirssona pierwszy raz opublikowano na łamach belgijskiego magazynu „Tintin” oraz w polskim czasopiśmie komiksowym „Relax”.

Od tamtego momentu „Thorgal” błyskawicznie podbijał kolejne kraje zdobywając rzesze wiernych czytelników i fanów serii. Dziś tytuł stworzony przez spółkę Van Hamme / Rosiński może pochwalić się tym, że został przetłumaczony na ponad 40 języków. W latach 2007-2013 scenarzystą był Yves Sente, a od 2014 roku jest nim Xavier Dorison. 

Rosiński i Van Hamme
Twórcy serii „Thorgal” – scenarzysta Jean Van Hamme i rysownik Grzegorz Rosiński (fot. comicscenter.net / Wikimedia).

Aby uczcić odpowiednio okrągły jubileusz wydawnictwo Egmont przygotowało specjalny album zatytułowany “Rosiński Album. Thorgal 40 lat.”. Tytuł ten będzie dostępny w sprzedaży od 7 grudnia 2017 r. Mogłoby się rzec, że to idealny gwiazdkowy prezent dla fana serii. Czy możesz pochwalić się tym, że dorastałeś czytając Thorgala? A może masz jeszcze kolekcję zeszytów? | CHIP.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.