Tim Cook

Tim Cook dostał od Apple solidną premię

W porównaniu z rokiem 2016 dochody Cooka wzrosły o prawie 47 proc.

Dane na temat wynagrodzenia Tima Cooka i jego kolegów z top-managamentu Apple pochodzą z oficjalnego zgłoszenia przekazanego przez firmę Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (U.S. Securities and Exchange Commission).

O jakiej kwocie mowa? Według oficjalnych źródeł, szef Apple za rok fiskalny 2017 otrzymał 12,8 miliona dol. Oznacza to niemal 47-procent więcej w porównaniu z rokiem ubiegłym, kiedy Cookowi przypadło 8,75 miliona dolarów.

Tim Cook uśmiechnięty
Tim Cook ma powody do zadowolenia (fot. 9to5mac)

Głównym „koniem pociągowym” aktualnego sukcesu finansowego Apple okazał się iPhone 7 (ciekawe promocje tutaj). Generalnie każdego roku to właśnie iPhone jest największym generatorem przychodów i zysków firmy z kalifornijskiego Cupertino. W 2017 rok był również udany z powodu wprowadzenia na rynek takiego produktu jak mocniejszy (i droższy) iPad Pro (aktualne ceny sprawdzicie tutaj). Udział w zyskach miały również usługi Apple: Apple Music, Apple Pay, iTunes i inne.

W roku finansowym 2017 Apple odnotowało przychody na poziomie 229,2 miliardów dolarów, co przekroczyło zakładane wcześniej plany finansowe o 4 mld dol. Również zysk z działalności operacyjnej okazał się wyższy od uzyskanego w ubiegłym roku. W 2016 r. Apple zarobiło 57,9 mld dolarów, a w mijającym aż 61,3 mld dolarów.

Tim Cook jest również posiadaczem 2,9 miliona akcji Apple, które przy obecnej cenie sprzedaży są warte ok. 500 milionów dolarów. | CHIP