3d rudder

CES 2018: 3DRudder – kontroler VR na stopy

3DRudder przypomina tzw. trener równowagi, czyli okrągłą platformę, na której staje się, by ćwiczyć balans. Akcesorium nie ma jednak wzmacniać kondycji fizycznej gracza, a przekładać ruch jego stóp na ruch postaci sterowanej w grze.

Wraz z rozwojem gogli do wirtualnej rzeczywistości producenci szukają też kontrolerów, które mogłyby zwiększyć immersję z obcowania z innym środowiskiem. Na targach CES można zobaczyć jeden z takich wynalazków. 3DRudder podłączany jest przewodowo do komputera PC i aktualnie współpracuje z Oculus Riftem lub HTC Vive. W przeciwieństwie do bieżni wielokierunkowych użytkownik nie staje na urządzeniu, ale opiera na nim stopy siedząc w fotelu. Akcesorium wspiera dwa rodzaje komend – chodzenie, które wykonuje się przechylając platformę do przodu lub do tyłu oraz obracanie, które wykonuje się delikatnymi skrętami stóp.

Wygląda to dość dziwnie z boku, ale producent przekonuje, że taki sposób kontroli jest w praktyce naturalniejszy od chodzenia wirtualną postacią poprzez wciskanie przycisków na padzie czy kontrolerze ruchowym trzymanym w dłoni. 3DRudder można wykorzystać oczywiście nie tylko w grach pokroju „Arizona Sunshine” zademonstrowanej na nagraniu, ale też aplikacjach VR takich jak „Tilt Brush” czy wirtualnych wycieczkach.

3drudder
Najnowsza wersja kontrolera (fot.Androidheadlines.com)

3DRudder po raz pierwszy pojawił się na targach CES już w 2017 roku, ale teraz zaprezentowano jego udoskonaloną wersję. Od poprzedniej różni się ona plastikowymi paskami, które przytrzymują stopy w jednej pozycji zapobiegając ich przypadkowemu zsunięciu. Nie wiadomo kiedy nowa wersja trafi do sprzedaży, ale poprzednią można zakupić na stronie producenta za 139 euro, czyli około 580 zł. Drogo? Przypominamy, że wielokierunkowa bieżnia Virtuix Omni, która trafiła niedawno do Polski kosztuje 30 tys. zł. 3DRudder jest nie tylko tańszą, ale także zajmującą mniej miejsca alternatywą dla tych użytkowników, którzy nie chcą się przemęczać w trakcie zabawy. | CHIP

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.