Google, Microsoft i Mozilla pracują nad następcą JPEG-a

Zmieścimy więcej zdjęć w telefonie dzięki nowemu formatowi plików.

Grupa Alliance for Open Media pracują nad standardem przystosowanym do dzisiejszych czasów. Jako społeczeństwo informacyjne przetwarzamy bardzo dużo danych. W przeciwieństwie do lat 90 są to od dłuższego czasu treści multimedialne, które zajmują coraz więcej miejsca. Można co prawda zwiększać pojemność dysków, ale warto też poprawiać algorytmy, aby grafiki i wideo zajmowały mniej miejsca. Zresztą zmniejszanie rozmiaru to nie wszystko. Nowe formaty muszą też być przystosowane do wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości, która w najbliższym czasie zawita pod strzechy większości użytkowników sieci. Próbkę tego jak działa nowy format można zobaczyć na stronie stworzonej przez jego pomysłodawców.

Ten sam plik skompresowany do 28 kilobajtów. Od lewej: JPEG, HEIC i nowy format oparty na kodeku AV1 (graf. Mozilla)

Nowe rozwiązanie po części oparte jest na otwartym formacie wideo AV1. Podczas testów wykorzystywane są też pomysły Google. Firma stworzyła algorytmy Guetzli i Zopfli, które znacząco zmniejszają JPEG-i, kosztem dłuższego renderowania. W dzisiejszych czasach użytkownicy mimo wszystko cenią sobie mniejszy rozmiar grafik ze względu na ograniczone miejsce dyskowe i koszty transferu. Szczególnie jeśli mamy stronę internetową z dużą ilością multimediów.

11 maja 2017 roku po 34 latach JPEG przestał być najpopularniejszym formatem grafiki w internecie (graf. W3Techs)

W skład Alliance for Open Media wchodzą Google, Microsoft, Mozilla i Apple. Ta ostatnia firma jednak póki co idzie własną drogą i oficjalnie nie ogłosiła wsparcia dla nowej inicjatywy. Głównie ze względu na to, że we wrześniu ubiegłego roku wraz z wydaniem systemu iOS 11 amerykański producent wprowadził własny format. HEIC ma jednak poważną wadę. W przeciwieństwie do PNG i JPEG-ów, format promowany przez Apple jest obłożony wieloma patentami. Utrudnia to twórcom oprogramowania jego obsługę i wiąże się z dużymi kosztami. Z tego powodu prawdopodobnie HEIC nie upowszechni się i przegra z innymi formatami. Zwłaszcza, że konkurencyjne rozwiązania są również bardziej efektywne.

Pomimo mniejszej popularności, formaty GIF i SVG są ciągle często używane przez największe serwisy internetowe (graf. W3Techs)

JPEG jest z nami już od 27 lat. Jego era jednak powoli dobiega końca. 11 maja 2017 roku w końcu symbolicznie ustąpił miejsca dużo młodszemu, choć równie popularnemu PNG. Nie udało się ich pokonać przez wektorowy SVG, który jednak ciągle obecny jest w największych portalach. Firmy, które wyszły z inicjatywą nowego formatu staną przed trudnym zadaniem zmienienia wieloletnich przyzwyczajeń użytkowników. Mimo wszystko warto, głównie ze względu na lepsze wykorzystanie pamięci i nowe możliwości multimedialne. | CHIP