the show

Netflix sprawdzi, czy można nakłonić zwykłego człowieka do morderstwa

Fot. Netflix
27 lutego abonenci Netflixa będą mogli obejrzeć "Derren Brown: The Push" - eksperymentalny show, które ma udowodnić, że manipulacja społeczna jest w stanie skłonić przeciętną osobę do popełnienia przerażających czynów.

W programie „Derren Brown: The Push” przedstawiona zostanie historia przeciętnego mężczyzny, który nie wiedząc o tym, że jest filmowany, bierze udział w spektaklu z 70 aktorami. Wplątując głównego bohatera w intrygę, ekipa będzie działała w taki sposób, by zmanipulować go, zmienić jego poglądy i wywrzeć nacisk doprowadzając go do zamordowania drugiego człowieka. Oczywiście nikt tu nikogo nie będzie zabijał naprawdę, ale ideą programu jest sprawdzenie, czy zdrowy psychicznie mężczyzna, ulegnie presji otoczenia.

Derren Brown to brytyjski psychologiczny iluzjonista, który od 2000 roku prowadzi różnego rodzaju show. W 2005 roku zasłynął z programu „Mesjasz”, w którym podróżował po USA pod fałszywym nazwiskiem przekonując specjalistów z zakresu chrześcijańskiej ewangelii, uprowadzeń przez obcych czy spirytyzmu, że posiada niezwykłe zdolności (w 4 przypadkach na 5 mu się to udało). Teraz mężczyzna przeprowadził kolejny eksperyment dla Netflixa.

Idea całego show kojarzy się od razu z eksperymentem Stanleya Millgrama z 1962 roku. Badanie miało na celu sprawdzenie posłuszeństwa względem autorytetów. Naukowiec zadał sobie pytanie dlaczego ludzie ślepo wykonują zbrodnicze rozkazy, niezgodne z ich własnym sumieniem i etyką. Badanych proszono o porażanie prądem drugiej osoby, gdy ta myliła się w teście pamięciowym. Osoba była podstawiona i nie dochodziło do rzeczywistych elektrowstrząsów – badani słyszeli jedynie okrzyki i byli odpowiedzialni za wciskanie guzików oraz przełączników aplikujących coraz wyższe napięcie. Rezultat eksperymentu był druzgocący – 65% badanych zaaplikowało największą dawkę wstrząsów elektrycznych drugiej osobie, tylko dlatego, że skłonił ich do tego lekarz nadzorujący eksperyment. | CHIP

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.