Apple pokazało nowego iPada przeznaczonego do celów edukacyjnych

Fot. Apple
Tablet będzie współpracował z rysikiem Logitecha. Nowy iPad wyposażony jest w 9,7-calowy wyświetlacz Retina i 32 lub 128 GB pamięci wewnętrznej. Na stronie Apple podstawowa wersja urządzenia kosztuje 1600 zł. Producent swój produkt kieruje szczególnie do uczniów i sektora edukacji.

Trochę w cieniu wczorajszych premier smartfonów Huawei P20 Pro i Xiaomi Mi Mix 2S, które obszernie relacjonowaliśmy, miała miejsce konferencja edukacyjna Apple w Chicago. Producent pokazał na niej nowego iPada przeznaczonego dla szkół. Polska cena urządzenia w podstawowej wersji to 1600 zł. Koszt Apple Pencil to 429 zł, a więc dość drogo. Jednak tablet działa również z tańszym rysikiem Logitecha o nazwie Crayon, który w amerykańskich sklepach kosztuje 50 dolarów, czyli dwa razy mniej niż Apple Pencil. Urządzenie współpracuje także z dodatkową klawiaturą za pomocą połączenia Bluetooth, co wydaje się wygodnym rozwiązaniem.

Do iPada można dołączyć klawiaturę Bluetooth (graf. Apple)

Apple promuje swój produkt jako urządzenie przeznaczone szczególnie dla szkół i uczniów. Firma chce zmienić podejście do edukacji, co jednak może być trudne biorąc pod uwagę już istniejące systemy kształcenia. Mimo to, jest kilka placówek (głównie amerykańskich), które wprowadziły system edukacyjny Apple. Uczniowie zamiast książek korzystają z iPadów, a zadania domowe rozwiązują nie na kartkach tylko na ekranie tabletu. Później swoją pracę przesyłają nauczycielowi za pośrednictwem aplikacji iTunes U. Nauczyciel może też prowadzić w ten sposób elektroniczny dziennik.

Jedną ze wspomnianych szkół jest zespół String Theory Schools w Filadelfii, w skład którego wchodzą szkoła podstawowa i średnia. Dyrekcja szkoły zmodyfikowała program nauczania w ten sposób, aby wykorzystać ekosystem Apple. Wszystkie podręczniki i papierowe materiały zastąpiono treściami z iTunes U. Powstał dzięki temu program nauczania. Według danych Apple, porzucenie papierowych podręczników przynosi szkole oszczędności rzędu 100 tysięcy dolarów rocznie. W Polsce szkoły przeznaczają około 300 zł rocznie na podobne materiały dla jednego ucznia. Koszty ponoszą też rodzice. Na wyprawkę dla dziecka rodzice wydają co roku od 300 do 600 zł.

Ilość zużywanego papieru w szkołach, które wprowadziły cyfryzację zmniejszyła się o ponad połowę (graf. Apple)

Trudno jednak powiedzieć, czy takie rozwiązania mają sens w Polsce, gdzie system oświatowy jest bardzo konserwatywny i opiera się na oficjalnym programie nauczania nie dając zbyt dużego pola manewru nauczycielowi. Problemem jest także biurokracja – większość dokumentów i tak jest drukowana na wypadek, gdyby system informatyczny zawiódł. Choć trzeba przyznać, że cyfryzacja ma sporo zalet. Od wspomnianych wcześniej niższych kosztów papieru i podręczników po odciążenie dzieci z konieczności noszenia ciężkich tornistrów. Wymagałoby to jednak reform w systemie szkolnictwa i inwestycji, na co się jednak nie zanosi. | CHIP

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.