leki

Firmy farmaceutyczne na celowniku chińskojęzycznych cyberprzestępców

Fot. Pixabay
Każdego dnia hakerzy atakują firmy na świecie ponad 6,5 miliona razy. Zainteresowanie grup cyberprzestępczych sięga nie tylko międzynarodowych korporacji, organizacji rządowych czy banków, ale też i firm farmaceutycznych. W Wietnamie wykryto szkodliwe oprogramowanie PlugX, którego celem jest kradzież receptur leków i biznesowych informacji.

Jak zauważyli eksperci z Kaspersky Lab coraz więcej ataków wymierzonych jest w sektor ochrony zdrowia. PlugX to złośliwe narzędzie umożliwiające hakerom zdalny dostęp. Zwykle jest rozprzestrzeniane za pośrednictwem ataków phishingowych. Wcześniej PlugX uderzał w organizacje wojskowe i polityczne oraz firmy z branży gier online. Narzędzie to upodobały sobie szczególnie chińskojęzyczne ugrupowania takie jak Deep Panda czy Winnti. Ta ostatnia grupa wykorzystała go także w atakach na firmy farmaceutyczne z Wietnamu, w celu pozyskania certyfikatów producentów sprzętu medycznego i oprogramowania.

wirus
Ofiara najczęściej nie jest w stanie zorientować się, że PlugX wykrada poufne dane z jej komputera (fot. Pixabay)

Narzędzie PlugX umożliwia atakującym wykonywanie różnych szkodliwych operacji w systemie bez zgody czy autoryzacji użytkownika, w tym kopiowanie i modyfikowanie plików, przechwytywanie znaków wprowadzanych z klawiatury, kradzież haseł czy przechwytywanie zrzutów ekranu z aktywności użytkownika. PlugX, podobnie jak inne tego typu narzędzia, jest wykorzystywany przez cyberprzestępców do kradzieży i gromadzenia w szkodliwych celach informacji, które są poufne i na których można zarobić.

W organizacjach medycznych prywatne i poufne dane dotyczące opieki zdrowotnej nieustannie migrują z formy papierowej do cyfrowej. Bezpieczeństwo infrastruktury sieciowej tego sektora bywa niekiedy zaniedbywane, dlatego polowanie ugrupowań cyberprzestępczych na informacje dotyczące postępów w zakresie innowacji dotyczących leków i sprzętu budzi prawdziwy niepokój. – komentuje Jurij Namiestnikow, badacz ds. cyberbezpieczeństwa, Kaspersky Lab.

Ataki cybernetyczne powodują olbrzymie straty w gospodarce. W samych tylko Stanach Zjednoczonych szacuje się je na nawet 109 miliardów dolarów. Trudno też nie zauważyć, że coraz częściej przeprowadzane są na większą skalę. Niedawno Korea Południowa potwierdziła atak wymierzony w ceremonię rozpoczęcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich. | CHIP

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.