galaxy s9+

Galaxy S9+ jest droższy w produkcji niż Note 8…

Fot. Samsung
Portal TechInsights wziął pod lupę części wykorzystywane do montażu najnowszego flagowca Samsunga i na ich podstawie wyliczył, ile kosztuje wyprodukowanie jednego egzemplarza Galaxy S9+. Chociaż model ten nie jest najdroższy w portfolio producenta, to za części do niego musi on zapłacić najwięcej.

Okazuje się, że za podzespoły tego smartfonu Samsung musi zapłacić 379 dol., czyli około 1300 zł. Biorąc pod uwagę końcową cenę urządzenia (w Polsce 3999 zł) Samsung powinien na nim sporo zarabiać, ale bez pozostałych zmiennych, takich jak koszt logistyki, montażu, marketingu czy działu badań nie jesteśmy w stanie oszacować dokładnie tej wartości. Z zestawienia wynika jednak przynajmniej jedna ciekawostka. Otóż Galaxy S9+ kosztuje Samsunga najwięcej spośród wszystkich modeli, w tym najdroższego z całej rodziny Galaxy Note’a 8 (koszt podzespołów to 369 dol.). Choć różnica na papierze jest niewielka, bo sięgająca tylko 10 dolarów, to w skali milionów produkowanych egzemplarzy, zbiera się spora kwota.

Tyle kosztują poszczególne części w różnych modelach smartfonów (fot. TechInsights)

Największa różnica wynika z zastosowania aparatu ze zmienną przysłoną, który kosztuje 48 dolarów – najwięcej ze wszystkich wymienionych w raporcie modeli. To właśnie dzięki niemu Galaxy S9+ jest obecnie królem mobilnej fotografii. Najdroższym elementem Galaxy S9+ jest z kolei ekran AMOLED, który kosztuje 72,5 dol. Na drugim miejscu jest natomiast procesor Exynos 9810 – jego cena to 68 dol.

Przy okazji warto także zauważyć różnice kosztów pomiędzy iPhonem 8+ a iPhonem X. Ekran tego ostatniego jest aż o 30 dolarów droższy od wyświetlacza montowanego w iPhonie 8+. | CHIP

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.