IBM: groźny trojan kradnie kryptowaluty

Fot. IBM
X-Force, komórka IBM specjalizująca się w cyberbezpieczeństwie, opublikowała informacje o rosnącej liczbie ataków hakerskich z użyciem wirusa TrickBot. Celem przestępców są nie tylko pieniądze zgromadzone na kontach bankowych, ale również popularne kryptowaluty.

Działanie TrickBota przypomina ataki na tradycyjne konta bankowe. Złośliwym oprogramowaniem można zarazić się na przykład instalując aplikację nieznanego pochodzenia, często z linku otrzymanego SMS-em. Trojany takie jak wspomniany TrickBot, a także ExoBot, BankBot, Marcher czy Mazar wyświetlają na urządzeniach mobilnych plansze przypominające ekrany logowania aplikacji przechowujących kryptowaluty. To stara metoda wykorzystywana wcześniej do okradania kont bankowych, także polskich klientów, o której informowaliśmy w CHIP-ie wielokrotnie.

TrickBot podmienia strony internetowe giełd kryptowalut (graf. IBM)

Kiedy zarazimy się TrickBotem, ten wstrzykuje kod do przeglądarki internetowej wyłudzając hasła. Jego głównym zadaniem jest wykradanie, a następnie dostarczanie zdobytych w nielegalny sposób kryptowalut do portfeli napastników. W ten sposób okradani są użytkownicy również urządzeń mobilnych. To spora zmiana. Dotychczas cyberprzestępcy wykorzystywali jedynie moc obliczeniową urządzenia ofiary w celu obliczania kryptowalut (głównie monero). Jednak ze względu na niewielką moc obliczeniową większości urządzeń mobilnych, takie działania nie przynosiły dużego zysku.

IBM X-Force
Przykładowy zrzut ekranu złośliwej aplikacji podszywającej się pod ekran logowania apki giełdy wymiany kryptowalut (fot. IBM X-Force).

Według IBM X-Force agresorzy najchętniej biorą na cel aplikacje przeznaczone do kryptowalut: bitcoin, bitcoin cash, ethereum, litecoin czy monero, ale nie gardzą również mniej znanymi formami krypto-pieniądza. Specjaliście z IBM od 2017 roku odnotowują ataki z użyciem wirusów wykradających kryptowaluty. Dopiero jednak w tym nastąpił znaczny ich wzrost, jak i rosnącą różnorodność. Ponieważ trojany wykradające krytpowaluty działają jak „klasyczne” trojany bankowe, posiadacze szczególnie sprzętu mobilnego powinni zainwestować w mobilne oprogramowanie ochronne i uważać na aplikacje niewiadomego pochodzenia. | CHIP.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.